Eczacılık fakültesi son sınıf öğrencilerinde işsizlik kaygısı, girişimcilik niyeti ve umutsuzluk ilişkisi: Ankara ili örneği
The relation of unemployment anxiety, entrepreneurial intention and hopelessness of senior students of faculties of pharmacy: The case of Ankara province
  1. Tez No: 635133
  2. Yazar: HAFİZE BİLGE EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Günümüzde işsizlik ve ona paralel ilerleyen genç işsizliği problemi tüm dünyada ciddi bir sorun haline gelmiştir. Ülkemizdeki genç işsizliği oranının artması ve genç işsizlerin içerisinde yükseköğrenim mezunlarının oranının yüksek olması, üniversite mezunu gençlerin işsizlik kaygısı yaşamasına ve umutsuzluğa sürüklenmesine neden olmaktadır. Yasal düzenlemelerle yeni eczanelerin açılmasına yönelik kısıtlamalar getirilmesi, eczacılık fakültesi sayısının ve dolayısıyla eczacılık fakültesi mezunlarının sayısının hızla artması, kamuda ve özel sektördeki istihdam olanağının sınırlı olması sebebiyle eczacılık fakültesi son sınıf öğrencilerinde işsizlik kaygısının başlayacağı düşünülmüştür. İşsizlik kaygısı hisseden öğrencilerin umutsuzluk da yaşayabileceği düşünüldüğünden tez çalışmasında bu durum da araştırılmıştır. Mezun olan öğrencilerin eczane devir alma veya Eczacı Yerleştirme Sistemi'nce uygun görülen ilçelere eczane açma haklarının bulunması onların girişimcilik niyeti ile ilgili olduğundan bu konu da araştırmaya eklenmiştir. Çalışmada girişimcilik niyeti, işsizlik kaygısı, umutsuzluk değişkenleri ve alt boyutları arasındaki ilişkilerin ortaya konması ve bazı demografik bilgi ile kişisel özelliklere göre bu değişkenlerin farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Veri toplama aracı olarak kullanılan anket formunda Girişimcilik Niyeti Ölçeği, İşsizlik Kaygısı Ölçeği ve Beck Umutsuzluk Ölçeği kullanılmıştır. Bu kapsamda Ankara İlinde bulunan Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi son sınıf öğrencilerine anket çalışması uygulanmıştır. Araştırmanın evreni, 365 öğrenciden oluşmaktadır. 249 öğrenciden elde edilen verilere açıklayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi, korelasyon ve regresyon analizi başta olmak üzere istatistiksel analiz çalışmaları yapılmıştır. Eczacılık fakültesi son sınıf öğrencilerinin işsizlik kaygısı ile umutsuzluğunun birbirini aynı yönde, işsizlik kaygısı ile girişimcilik niyetinin birbirini çok zayıf düzeyde ve zıt yönde, girişimcilik niyeti ile umutsuzluğunun ise birbirini zıt yönde etkilediği saptanmıştır. Çalışma sonucunda eczacılık mesleğinde işsizlik probleminin önüne geçilebilmesi ve dolayısıyla eczacılık fakültesi öğrencilerinin işsizlik kaygısı ve umutsuzluk yaşamamaları için, elde edilen bulgular ve sonuçlar doğrultusunda çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, unemployment and associated youth unemployment problem, have become a serious problem all over the world. The high rate of youth unemployment in our country and the high rate of higher education graduates among young unemployed people causes university graduates to worry and feel desperate about unemployment. It is thought that unemployment anxiety will start in the senior year students of the faculties of pharmacy due to restrictions on the opening of new pharmacies with legal regulations, increasing number of pharmacy faculties and the number of graduates of pharmacy faculties, limited opportunities in employment in the public and private sectors. It is thought that students that worry about unemployment may experience hopelessness, this situation was also investigated in the thesis study. This issue has been added to the research due to graduates have the right to take over a pharmacy or open a new pharmacy in the districts deemed appropriate by the Pharmacist Placement System. In the study, it was aimed to reveal the relationships between entrepreneurial intent, unemployment anxiety, hopelessness variables and sub-dimensions, and to determine whether these variables differ according to some demographic information and personal characteristics. Entrepreneurial Intention Scale, Unemployment Anxiety Scale and Beck Hopelessness Scale were used in the questionnaire form used as data collection tool. In this context, a survey was applied to the senior students of Ankara University, Hacettepe University and Gazi University Faculty of Pharmacy in Ankara. The research population was made up of the 365 students. Statistical analysis studies, especially exploratory factor analysis, confirmatory factor analysis, correlation and regression analysis were performed on the data obtained from 249 students. It has been determined that the unemployment anxiety and despair of the senior students of the Faculties of Pharmacy are in the same direction, the unemployment anxiety and entrepreneurship intent are very weak and opposite, and the intentions of entrepreneurship and despair affect each other in the opposite direction. As a result of the study, various suggestions were made, according to the data and results in order to prevent the unemployment problem in the pharmacy profession and associated unemployment anxiety and hopelessness of the students of the pharmacy faculties.