Sınıf II ve sınıf III bireylerde büyüme ile birlikte kraniyal, maksiller ve mandibular yapılarda ortaya çıkan farklılıkların incelenmesi
Investigation of differences in cranial, maxillar and mandibular structures with growth in class II and class III subjects
  1. Tez No: 635159
  2. Yazar: ALPEREN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA RÜBENDİZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; normodiverjan yapıya sahip Sınıf II ve Sınıf III maloklüzyonlu bireylerin 4 farklı gelişim döneminde gösterdikleri büyüme artışı ile birlikte kraniyal, maksiller, mandibular ve dentoalveolar yapılarda ortaya çıkan değişikliklerin karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Araştırma materyalini, 243 adet Sınıf II, 247 adet Sınıf III bireyin başlangıç lateral sefalometrik ve el-bilek filmleri oluşturmaktadır. Çalışma 2 ana grup (Sınıf II, Sınıf III) ve bu gruplar içinde ise gelişim dönemlerine göre ayrılmış 4 alt grup (Grup 1, Grup 2, Grup 3, Grup 4) üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya dahil edilen bireylere ait lateral sefalometrik filmlerin değerlendirilmesi için PORDIOS (Purpose on Request Digitizer Input Output System for Windows) bilgisayar programı kullanılmıştır. Tüm istatistik hesaplamalar açık program kodlu R istatistik yazılımında yapılmıştır. Sınıf II, Sınıf III bireylerde alt gruplar arasında büyümeyle ortaya çıkan farklılıkların tespiti amacıyla Varyans analizi (ANOVA), gruplar arasında farklılık önemli bulunduğunda bu farklılığın kaynağını tespit etmek amacıyla Duncan testi uygulanmıştır. Çalışmaya göre toplumumuzdaki Sınıf II maloklüzyona sahip normodiverjan bireylerin % 88'inde mandibular retrognati görülürken, bimaksiller olarak % 41 oranında normal maksilla – retrognatik mandibula görülmüştür. Sınıf III maloklüzyona sahip normodiverjan bireylerde ise % 58 oranında maksiller retrognati görülürken, bimaksiller olarak %37 oranında retrognatik maksilla – normal mandibula görülmüştür. Maloklüzyonun oluşumunda en önemli unsurlardan biri olan kraniyal kaide morfolojisinin gelişimin erken döneminde belirlendiği ve Sınıf II ve Sınıf III bireylerde formasyonun daha sonra değişmediği görülmüştür. Sınıf III bireylerde post-pubertal dönemde görülen mandibulaya ait boyutlardaki artışın Sınıf II bireylerdekine göre belirgin düzeyde fazla olduğu görülmüştür. Sınıf II ve Sınıf III bireyler arasında görülen efektif mandibular uzunluktaki farkın sadece Sınıf III bireylerde görülen post-pubertal atak ile ilişkili olmayıp bunun yanında Sınıf II bireylerde beklenen mandibular büyüme atağının olmamasından da kaynaklı olduğu söylenebilir. Benzer şekilde gelişimin erken dönemlerinden itibaren Sınıf II ve Sınıf III maloklüzyonlar arasında mevcut olan ve Sınıf III maloklüzyonların etyolojisinde önemli rol oynadığı anlaşılan maksiller boyut farklılıkları gelişimin son döneminde de devam etmektedir. Bununla beraber gelişimle birlikte gerek Sınıf II gerekse Sınıf III maloklüzyonun doğasını etkileyecek değişiklikler olmamaktadır. Mandibulanın korpus, ramus ve total boyutunda Sınıf III bireylerde post-pubertal dönemde daha önemli artışların olması ve anomalinin şiddetlenme eğilimi göstermesi sonucu bu bireylerde profil konkavitesi de artmaktadır. Bu bilgiler ışığında Sınıf III bireylerin erken dönemde tedavi edilmesi ve uzun süreli retansiyon kontrolü yapılması gerektiği söylenebilir. Sınıf II maloklüzyonlu bireylerde post-pubertal mandibular büyüme olmadığı için daha erken dönemde tedavi edilmeleri daha uygun olacaktır. Büyüme gelişimle ilgili yapmış olduğumuz bu cross-sectional çalışmanın en az longitudinal çalışmalar kadar önemli bilgiler verdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study was to investigate the changes in cranial, maxillary, mandibular and dentoalveolar structures together with the growth increase shown in 4 different developmental periods of Class II and Class III malocclusion subjects with normodivergent structure. For this purpose, the study was carried out on lateral cepholometric films and hand-wrist radiographs of a total of 490 subjects, including 243 Class II and 247 Class III. The study was conducted on 2 main groups (Class II, Class III) and 4 subgroups (Group 1, Group 2, Group 3, Group 4) separated by development periods. PORDIOS (Purpose on Request Digitizer Input Output System for Windows) computer program was used to evaluate lateral cephalometric films. Data analysis was made by using open program code R statistical software. The Analysis of Variance (ANOVA) was used for determining differences in subgroups in Class II, Class III subjects and when there were found significant differences between groups, Duncan's test was applied to determine the source of differences. According to the study, while mandibular retrognathy was observed in 88% of the normodivercent individuals with Class II malocclusion in our society, 41% of them were seen as bimaxillary normal maxilla - retrognathic mandible. In normodiverting individuals with Class III malocclusion, 58% of maxillary retrognathy was observed, while 37% of retrognathic maxilla - normal mandible were seen as bimaxillary. It was observed that cranial caide morphology, which is one of the most important factors in the formation of malocclusion, was determined in the early period of development and the formation did not change later in Class II and Class III subjects. It was observed that the increase in the size of the mandibula in Class III subjects in the post-pubertal period was significantly higher than in Class II subjects. The effective mandibular length difference between Class II and Class III subjects is associated with post-pubertal attack in Class III subjects. In addition to this, the difference in effective mandibular length may be due to the absence of expected mandibular growth attack in Class II subjects. Similarly, the maxillary size differences that existed between Class II and Class III malocclusions since the early stages of development and which seem to play an important role in the etiology of Class III malocclusions persist in the last period of development. However, with the development, there are no changes that affect the nature of both Class II and Class III malocclusion. Profile concavity increases in these subjects as the mandibular corpus, ramus, and total size increase in Class III subjects in the post-pubertal period and anomaly tends to increase. According to this information, Class III subjects require early treatment and long-term retention control. Class II malocclusion should be treated earlier, as there is no post-pubertal mandibular growth. It can be said that this cross-sectional study on growth and development periods provides at least as important information as longitudinal studies.