İskeletsel sınıf III yapıya sahip bireylerin kraniyofasiyal büyümelerinin sefalometrik, genetik ve immünohistokimyasal olarak değerlendirilmesi
Crani̇ofaci̇al growth of skeletal class III pati̇ent to evaluated by cephalometri̇c, geneti̇c and immunohi̇stochemi̇cal
- Tez No: 399139
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN ÜÇÜNCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu araştırmanın amacı; iskeletsel sınıf III yapıya sahip bireylerin kraniyofasiyal büyümelerinin lateral sefalometrik filmlerle, genetik soyağacı araştırmalarıyla ve hastalardan alınan kemik doku örneklerinden elde edilen büyüme ve mineralizasyon faktörleri seviyelerinin immünohistokimyasal yöntemlerle incelenip sınıf I bireylerle karşılaştırılarak bir ilişki oluşturabilmektir. Araştırmanın materyali; Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na başvurmuş olan sınıf I ve sınıf III toplam 266 bireyin lateral sefalometrik filmlerinden ve bu bireyler arasından seçilmiş 39 bireyden alınan kemik örneklerinden oluşmuştur. Sınıf III ve sınıf I bireylerin büyüme dönemleri ve cinsiyet grupları arasındaki farklar ve büyüme dönemlerine göre parametrelerdeki değişim miktarları istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. İmmünohistokimyasal analizle ise sınıf I ve sınıf III bireylerdeki TGF-β2, IGF-1, OSC ve OPN seviyeleri karşılaştırılmıştır. İmmünohistokimyasal analiz için kemik örneği alınan toplam 18 sınıf III bireyden genetik analiz amacıyla soyağacı değerlendirmeleri yapılmıştır. Çalışmamızda; anterior ve posterior kraniyal kaide boyutları açısından sınıf I ve sınıf III bireyler arasında önemli bir fark gözlenmemiştir. Kraniyal kaide açısı sınıf III bireylerde sınıf I bireylere göre daha küçük bulunmuştur. Maksillanın efektif boyutu (Co-A) sınıf III bireylerde sınıf I bireylere göre önemli miktarda küçük bulunmuştur. Alt çeneye ilişkin erken dönemdeki sınıf III ve sınıf I gruplar arasındaki büyüme miktarları benzer olmakla birlikte daha geç dönemlerde bu farklılıklar artmaktadır. Sınıf I ve sınıf III erkek bireylerde kraniyofasiyal ve özellikle mandibular boyutlar kızlardan daha büyük bulunmuştur. Sınıf III bireylerde maksiller keserler protrüziv, mandibular keserler retruziv bulunmuştur. İmmünohistokimyasal analiz bulgularına göre sınıf III erkek ve kız bireylerde sınıf I bireylere göre OSC ve OPN değerleri daha yüksek, TGF-β2 daha düşük bulunurken IGF-1 değerleri benzer bulunmuştur. Sınıf III anomaliler genetik olarak eksik penetransla birlikte otozomal dominant kalıtım paterni göstermektedir. Sonuç olarak; büyümekte olan sınıf III anomaliye sahip bireylerde mandibuladaki büyüme maksilladan daha fazla olmakta ve anomali gittikçe şiddetlenmektedir. Dentoalveolar kompenzasyon gerçekleşmekte ancak yeterli olmamaktadır. Sınıf I ve sınıf III bireylerde büyüme ve mineralizasyon faktörlerinin seviyeleri açısından farklar mevcuttur. Sınıf III anomaliler ileriki kuşaklara otozomal dominant genetik kalıtım paterni ile aktarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to compare with skeletal class I patients, craniofacial growth of skeletal class III patients; with cephalometric films, genetic pedigrees and growth and mineralization factors is observed with immunochemical metods. The study material is consisted of 266 untreated patients with class I and class III malocclusion who were admitted for orthodontic treatment to Gazi University Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics, derived from lateral cephalometric films and maksillar-mandibular bone taken from 39 patients. The differences between growth period and sex groups of class I and class III patients statistically evaluated. Were compared TGF-β2, IGF-1, OSC and OPN levels at class III and class I with immunohistochemistry analysis. 18 class III patient who taken bone for immunohistochemical analysis done pedigree genetic analysis. In the study, there no different between class I and class III in terms of anterior and posterior cranial base length, cranial base angle lower class III patient than class I patient. Effective maxillary lenght (Co-A) significantly lower class III patient than class I patient. Mandibular growth dimensions is similar between class III and class I groups in early periyod, afterward difference increase in late periyods. Craniofacial and mandibular sizes higher at class I and class III male than female. We found that; protrusion of maxillary incisor and retrusion of mandibular incisor become increasingly evident as development progress. Immunohistochemical analysis class III male and female patient OSC and OPN higher more than class I male and female patient, TGF-β2 lower and IGF-1 same value founded. Class III anomalies are display autozomal dominant genetic pattern with incomplete penetrance. As a result, mandible growth in three dimensions more gross than maxillar growth and skeletal discrepancy becomes more significant in growing class III patients. Dentoalveolar compensation takes place at later stages of growth and development but not sufficient. There are different growth and mineralization factor levels at class I between class III. Class III anomalies will be transferred with autozomal dominant genetic herediter pattern to next generations.