Pulmoner ve ekstrapulmoner tüberküloz enfeksiyonlu hasta popülasyonunda modifiye hemogram endeksleri ile eritrosit sedimentasyon oranı arasındaki ilişki
Relationship between erythrocyte sedimentation rate and modified hemogram indices in patients with pulmonary and ekstrapulmonary tuberculosis
  1. Tez No: 635174
  2. Yazar: UFUK SÜLEYMAN TANER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FETTAH SAMETOĞLU, DOÇ. DR. ZEHRA DİLEK KANMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, İç Hastalıkları, Allergy and Immunology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışma modifiye hemogram endeksleri ile eritrosit sedimentasyon oranı arasındaki ilişkiyi incelemek amacı ile tasarlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın yürütüldüğü merkezlerde son 5 sene içerisinde tanı almış pulmoner ve ekstrapulmoner tüberküloz hastaları çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların tedavi başlanmadan önceki ilk başvuru hemogram ve eritrosit sedimentasyon değerleri kaydedilerek SPSS 26.0 programında analiz edilmiştir. Bulgular: Eritrosit sedimentasyon oranı ile ile lökosit, trombosit, monosit, CRP, monosit/lenfosit+nötrofil değeri arasında anlamlı pozitif korelasyon gözlenmiştir. (p ˂ 0.05) Sedim değeri ile hemoglobin, nötrofil/monosit, lenfosit/monosit, lenfosit/monosit+nötrofil değeri arasında anlamlı negatif korelasyon gözlenmiştir. (p ˂ 0.05) ESO ile MCV, lenfosit, nötrofil, nötrofil/lenfosit, nötrofil/ lenfosit+ monosit değeri arasında anlamlı korelasyon gözlenmiştir. (p ˂ 0.05) Sonuç: Bu çalışmada modifiye hemogram endeksleri ile eritrosit sedimentasyon oranı arasında güçlü bir ilişki saptanmıştır ve bu ilişki sedimentasyon oranının doğasını anlamamızda ek bilgiler sunmuştur. Bu değişkenlerin birlikte kullanımı ile hastalığın tanı ve takibinde yeni yöntemler geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was designed to investigate the relationship between modified hemogram indices and erythrocyte sedimentation rate. Material and Method: Patients with pulmonary and extrapulmonary tuberculois who were diagnosed in the last five years in the study hospitals, were enrolled in this study. Patients' hemogram and erythrocyte sedimentation values were recorded and anylazed at SPSS 26.0 program. Results: Positive correlation between ESR and leucocyte, platelet, monocyte, CRP, monocyte/ lymphocyte plus neuthrphil ratio was detected and it was statistically meaningful. (p ˂ 0.05) Negative correlation between ESR and hemoglobin, neuthrophil/ monocyte, lympphocyte/monocyte and lymphocyte/ monocyte plus neuthrophil ratio was detected and it was statistically meaningful. (p ˂ 0.05) Conclusion: Strong relation with ESR and modified hemogram indices was found in this study. These results help us to better understand the nature of erythrocyte sedimentation rate. With the help of these findings new methods for tuberculosis diagnosis and follow up can be developed.