The investigation of semantic prosodic awareness levels of Turkish ELL students through near-synonym words
İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde okuyan Türk öğrencilerin semantik prozodik farkındalık seviyelerinin eş anlamlı kelimeler aracılığıyla incelenmesi
- Tez No: 635173
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ŞÜKRÜ ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Eş anlamlı kelimeler anlamsal olarak birbirine yakındır fakat eş dizimsel ve anlamsal doğaları gereği her zaman birbiri yerine kullanılamazlar. Yüksek öğretim seviyesinde yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin semantik prozodi, eş dizimsel kelime grupları ve eş anlamlı kelimeleri kullanımı, onların dil öğrenim sürecinde en çok dikkat edilmesi gereken konulardan bazılarıdır. Bu tezin başlıca amacı yüksek öğretim seviyesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde öğrenim gören Türk öğrencilerin semantik prozodi farkındalıklarını incelemektir. Öte yandan, bu öğrencilerin anlam vezni ile dil seviyesi arasındaki korelasyon; sözlü ve yazılı dil kullanımında anlam veznini kullanım yöntemleri; semantik prozodi ile ilgili zorluklarla başa çıkma yöntemleri; semantik prozodi bilgi ve farkındalıklarını etkileyen faktörler de bu tezin amaçları arasındadır. Öğrencilerden toplanan veriler nicel ve nitel olarak incelenmiştir. Bir dil seviyesi sınavı, bir semantik prozodi sınavı, bir açık uçlu anket ve bir yapılandırılmış mülakat sırasıyla öğrencilere uygulanmıştır. Çalışmanın bulguları öğrencilerin semantik prozodi seviyeleri ile dil seviyeleri arasında doğrusal bir korelasyon olduğunu ortaya koymuştur fakat öğrencilerin semantik prozodi bilgileri ve farkındalıkları yok denecek kadar azdır. Çalışmanın bulgularından yola çıkarak, eş dizim kelimeler arasındaki semantik prozodinin yabancı dil sınıflarında öğretilmesi önerilmektedir. Öte yandan, yabancı dil öğretmenleri kelimelerin anlamlarının yanı sıra cümle veya konu içindeki bağlamlarını da öğrencilerine öğretmelidir. Öyle ki, bu yöntem yabancı dil öğrencilerinin dil gelişim süreçlerini olumlu yönde etkileyecek ve onların anlamsal olarak daha doğal cümle yapıları (anadili İngilizce olanların yaptığı gibi) kurmalarına olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Near-synonyms are semantically similar words, but they cannot always be used interchangeably because of their collocational and semantic behaviours. The experience of tertiary level Turkish ELL students as EFL learners in terms of semantic prosody and their use of collocations and near-synonyms attract utmost attention in that these learners are largely concerned with improving their language proficiencies. The purpose of this thesis is to investigate the level of semantic prosodic awareness of tertiary level Turkish ELL students, the correlation between their semantic prosodic awareness and English proficiency levels, the ways they use semantic prosody in their speech and written productions and how they cope with challenges about semantic prosody and the factors affecting their semantic prosodic knowledge and awareness. The data collected from the learners were analysed quantitively and qualitatively. A proficiency test, a semantic prosody test, an open-ended questionnaire and a structured interview were applied to the participants, respectively. The findings revealed that the learners' semantic prosodic knowledge is correlated with their language proficiency levels in direct proportion. Yet, learners presented insufficient knowledge and awareness of semantic prosody. Based on the findings of the current study, it could be tentatively suggested that learners in EFL classrooms should be introduced to the prosodic nature of word combinations. More precisely, EFL teachers should help their learners develop awareness regarding how particular words in the language as provided in this study convey meaning within their context. It is believed that this method would positively affect the learning process of EFL learners, and they would be able to create semantically more natural sentences as native speakers do.