Mikrosefaliye etiyolojik yaklaşım ve mikrosefalisi saptanan hastaların serum magnezyum düzeyi tayini ölçümü
Etiological approach to mi̇crocephaly and serum magnesi̇um level determinati̇on of pati̇ents wi̇th mi̇crocephaly
- Tez No: 635183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÖNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Mikrosefali; baş çevresinin yaşa, cinsiyete ve etnik kökene göre üç persentilin ya da -2 standart deviasyon (-2 SD) değerinin altında olmasıdır. Mikrosefalinin altında yatan etiyolojiler multifaktörlü ve karmaşıktır. Magnezyum, hücre içinin ikinci katyonik elementidir. Plazma seviyeleri ortalama 1,7 - 2,4 mg/dL (1,6 – 2,1 mEq/L)' dir ve plazma seviyesindeki patolojik değişiklikler çeşitli nörolojik hastalıklarla ilişkilendirilmiştir. Çalışmamızda birincil hedefimiz çocukluk çağındaki mikrosefalinin etiyolojik nedenlerini saptamak, ikincil hedefimizse mikrosefalik hasta grubundaki bireylerde, serumdaki magnezyumun düzeylerinin saptanmasıdır. Gereç ve Yöntem: Hastanemiz çocuk polikliniklerine başvuran veya çocuk servislerinde yatan, 100 tanesi mikrosefalik hasta, 100 tanesi nörolojik sekelli normosefalik hasta ve 100 tanesi tamamen sağlıklı çocuklardan oluşan toplamda 300 çocuk dahil edildi. Hastaların boy-kilo-baş çevresi ölçümleri, prenatal–natal-postnatal dönemdeki öyküleri, nörogelişimsel basamakları, konvulziyon geçirme ve antiepileptik kullanım durumları, ek tanıları, akraba evliliği öyküsü, magnezyumla diğer biyokimyasal tetkikleri, viral serolojik tetkiklerle metabolik taramaları, daha önceden varsa nörogörüntülemeleri (EEG, Kraniyal MRG) kayıt edilerek“IBM Corp. Released 2016. IBM SPSS Statistics for Macintosh, Version 26.0. Armonk, NY: IBM Corp”programı ile analiz edildi. Bulgular: Mikrosefalide erkek/kız cinsiyet oranı 1,1 olarak saptanmıştır. Prenatal dönemde, maternal preeklampsi, GDM varlığı; antenatal korpus kallozum agenezisi; natal - postnatal herhangi bir dönemde oluşan hipoksik iskemik ensefalopati - perinatal asfiksi, prematüritenin mikrosefali için risk faktörü olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca mikrosefalinin epilepsi, yaygın gelişme geriliği ve serebral palsiyle belirgin ilişkisi gösterilmiştir. Nöroprotektif etkili magnezyumun, mikrosefalik hastalarda serebral volümle yüzey alanının daha az olması nedeniyle, kan beyin bariyerinden emiliminin kısıtlı olacağını ve serumda yüksek seviyelerde tespit edilebileceğini öngörerek çalıştığımız magnezyum düzeyleri, mikrosefalik bireylerde diğerlerine oranla yüksek saptanmıştır. % 39'unun EEG'sinde epileptik aktivite ve organizasyon bozukluğu tespit edilmiştir. En sık görülen kraniyal manyetik rezonans görüntüleme bulgusu %21,7 oranıyla PVL olmuştur. Sonuç: Santral sinir sisteminde nöroprotektif etkisi bilinen magnezyum, mikrosefalik bireylerde serumda anlamlı oranda yüksek bulunmuştur. Hangi sebeple serum sevileyerinin yükseldiği günümüz şartlarında bilinmese de gelecek çalışmalar için yol gösterici olacağını ummaktayız.
Özet (Çeviri)
Objective: Microcephaly; is that the head circumference is below the three percentile or -2 standard deviation (-2 SD) value according to age, gender and ethnicity.The etiologies of microcephaly are multifactorial and complex. Magnesium is the second cationic element of the intracellular area. Plasma levels are an average of 1.7 - 2.4 mg / dL (1.6 - 2.1 mEq / L), pathological changes in plasma levels have been associated with various neurological diseases. Our primary destination in our study is to determine the etiological causes of childhood microcephaly and our secondary destination is to determine the serum levels of magnesium in individuals in the microcephalic patient group. Methods: The study included 300 children in total, consisting of 100 microcephalic patients, 100 patients with normocephalic neurological sequelae and 100 exclusively healthy children, who applied to the child polyclinics of our hospital or who were hospitalized in child services. The height - weight - head circumference measurements of the patient, prenatal and natal-postnatal histories of the period, neurodevelopmental stages, convulsions and carrying antiepileptic use cases, additional diagnoses, consanguineous of other biochemical tests with magnesium, metabolic screening with viral serological tests, previously taken neuroimaging (EEG, Cranial MRI) was registered. The learned data was analyzed with“IBM Corp. Released 2016. IBM SPSS Statistics for Macintosh, Version 26.0. Armonk, NY: IBM Corp ”program. Results: As a result of the data, the male / female gender ratio was found to be 1.1 in microcephaly. Presence of maternal preeclampsia, GDM in prenatal period; detection of antenatal corpus callosum agenesis; hypoxic ischemic encephalopathy - perinatal asphyxia, prematurity constitutes a risk factor for microcephaly. In addition , microcephaly has been demonstrated to be associated with epilepsy, global developmental retardation and cerebral palsy. We predicted that absorption from the blood-brain barrier would be limited and high levels of serum could be detected due to the less neuroprotective magnesium, cerebral volume and surface area in microcephalic patients. Magnesium levels that we measured were found to be higher in microcephalic individuals compared to others. Epileptic activity and organization disorder were detected in EEG of 39% of microcephalic patients. The most common cranial magnetic resonance imaging finding was PVL with a rate of 21.7%. Conclusion: Magnesium, known for its neuroprotective effect in the central nervous system, was found significantly higher in serum in microcephalic individuals. Although it is not known for what reason serum levels increase, we hope that it will be a guide for future studies.