Sigaraya maruz kalan ve kalmayan gebelerin bebeklerinin doğum ve ilk 4 ayındaki antropometrik ölçümlerinin değerlendirilmesi ve co ölçümleri ile ilişkilendirilmesi
The anthropometric measurements of babies in their first 4 months, born from mothers either exposed to cigarette smoke or not, and their relation to co measurements of the mothers
- Tez No: 635204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ: Gebelik döneminde ise sigara kullanımının ya da dumana maruz kalmanın gebelik trimesterlerini, doğum anını olumsuz etkilediği, fetüste düşük tartılı doğum, erken doğum, ölü doğum gibi risklere yol açabileceği bilinmektedir. Çalışmamızda gebeliği süresince sigaraya maruz kalan ve maruz kalmayan gebelerden doğan bebekleri doğum anında ve yaşamlarının ilk dört ayı boyunca takip ederek gelişimlerini değerlendirmeyi ve bunu CO ölçümleri ile ilişkilendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza 01/04/2019-01/08/2019 tarihleri arasında gebelik takipleri amacıyla polikliniklerimize gelen son trimester, sağlıklı gebeler ve bu gebelerden doğan sağlıklı bebekler alındı. Katılımcıların sosyo-demografik özelliklerinin, sigaraya maruziyetinin, doğan bebeklerin doğum anı ve ilk 4 aylarındaki antropometrik özelliklerinin değerlendirildiği 16 sorudan oluşan anket ve bebeklerin 4. aylarındaki nörogelişimsel özelliklerinin değerlendirildiği 20 soruluk değerlendirme testi yüz yüze uygulandı. Karbonmonoksit ölçümü için piCO+ Smokerlyzer karbonmonoksit ölçer kullanıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: It is well known that smoking or second hand smoking during the pregnancy can have a negative effect on pregnancy trimesters and the moment of delivery. Also it can cause serious risks for the baby such as low birth weight and even still birth. In our study, we aimed to evaluate the development of babies, in function of the smoking exposure of the mothers during the pregnancy. Measurements on the babies were taken at birth and during the first four months after birth, and correlated with last trimester CO measurements of the mothers. MATERIALS AND METHOD: Healthy pregnant women who attended our outpatient clinics between 01/04/2019-01/08/2019 for their last trimester follow up and their healthy babies were included in our study. A questionnaire with 16 questions was submitted to the participants face to face to evaluate their socio-demographic characteristics, smoke exposure and the anthropometric measurements of the babies at the time of their birth and in the first 4 months of their life. In addition, a test with 20 questions was applied to evaluate the babies' neurodevelopmental features. For carbon monoxide measurement the piCO+ Smokerlyzer carbon monoxide breath test was used. The level of statistical significance was set at p ≤ 0.05. RESULTS: The mean age of the participants was 28.4 ± 4.5. 71.4% (n = 50) of the women were high school or university graduated, while 62.9% (n = 44) of their spouses were at least high school graduated. There was no significant relationship between the weight, height and the head circumference of the babies at the time of the delivery and the 4th month of their life and the smoke exposure of the pregnant women. Also, no significant relationship was found between the 0-4 months weight gain, height increase, head circumference expansion, the 4th month neurodevelopmental test score and the smoke exposure of the pregnant women. Although there was no significant difference, it was found that babies born from the mothers who had smoke exposure during their pregnancy had lower birth weight, lower 4th month weight, height, head circumference, lower weight gain, height increase, head circumference expansion between 0-4 months and lower scores from the 4th month neurodevelopmental test. xi CONCLUSION: To reduce the smoke exposure of mothers, similar studies should be repeated with a larger number of participants and the possible effects of this exposure on pregnancy and the future baby should always be kept on the agenda.