Endometrium kanserinde Kİ67 ve P53 ekspresyonunun prognostik faktörler ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of KI67 and P53 expression with prognostic factors in endometrium cancer
- Tez No: 635250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER SANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, endometrium kanseri tanılı hastalarda Ki67 ve p53 ekspresyonunun prognostik faktörlerle ilişkisinin değerlendirilmesi ve sağkalımı öngörme konusunda yardımcı olabilecek moleküler belirteçler olarak kullanımının araştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Bu çalışmaya 2011-2019 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Kliniği'nde endometrium kanseri endikasyonu ile opere olan ve ilgili tarihlerde alınan operasyon materyalinden hastanemiz patoloji biriminde p53 ile Ki67 çalışılan hastaları dahil ettik. Bilgiler ve veriler hastane bilgi yönetim sistemi (HBYS) ve hastaların medikal kayıtlarından elde edildi. Verilerin analizinde Sosyal Bilimler sürümü 22.0 (IBM Corporation, Armonk, New York, ABD) için istatistiksel paket kullanılmıştır. Bulgular: Kriterlerimize uyan toplam 140 hasta bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the relationship of Ki67 and p53 expression with prognostic factors in patients diagnosed with endometrium cancer and its use as molecular markers that may help predict survival. Material and Method: In this retrospective study, we included p53 and Ki67 patients who were operated on with the indication of endometrium cancer in the Gynecological Oncology Clinic of the University of Health Sciences Izmir Tepecik Education and Research Hospital between 2011-2019. Information and data were obtained from the hospital information management system (HIMS) and the medical records of patients. Statistical Package for the Social Sciences version 22.0 (IBM Corporation, Armonk, New York, US) was used in the analysis of the data. Results: A total of 140 patients were found to meet our criteria.