Akalazya hastalarında pnömatik balon dilatasyonu tedavisinin uzun dönem sonuçları
Long-term results of pneumatic balloon dilation treatment in achalasia patients
- Tez No: 635251
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Akalazya tedavisinde endoskopik balon dilatasyonu en sık kullanılan tedavi yöntemidir. Yönetimi kolay, tekrarlanabilir ve işlem sonrası komplikasyon oranı daha az olan bir yöntemdir. Bu özellikleriyle işlemi uygulayan hekim ve hastalar tarafından sık tercih edilen bir tedavi yöntemidir. 2002-2015 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalında takip edilen akalazya hastaları ile telefonla yapılacak anket çalışmasıdır. Her bir hasta kayıtlı telefonundan aranıp sözlü onamı alınıp olgu rapor formundaki sorulara yanıtları not alınmıştır. Akalazya tanısı konulan hastalarda mevcut tedavi seçenekleri ile hastaların yaşam kaliteleri daha iyi olmaktadır. Çalışmamızda mevcut hasta grubunda yaptığımız analizde yemek sürelerinin, yemek yerken su bulundurmak, toplulukta yemekten kaçınmak ve yutmayı kolaylaştırmak için yapılan manevralar da tedavi sonrası anlamlı bir iyileşme olduğu tespit edildi. Özellikle sık kullanılan tedavi seçenekleri arasında balon dilatasyon ve POEM yöntemi sonrasında hastaların disfaji, göğüs ağrısı, regurjitasyon ve kilo kaybı şikâyetlerinde anlamlı iyileşme izlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Endoscopic balloon dilatation is the most commonly treatment method in achalasia. It is easy to manage, practicable and less complication rate after the procedure. With these features, it is a treatment method frequently preferred by physicians and patients who perform the procedure. This is a questionnaire study by phone with achalasia patients followed up in Gazi University Faculty of Medicine Hospital Gastroenterology Department between 2002-2015. Each patient was called from his registered phone and verbal consent was obtained and his answers to the questions in the case report form were noted. Treatment of patients diagnosed with achalasia have better quality of life. In our study, in the we analysis that meal duration, keep water while eating, to avoid eating in the social and to facilitate swallowing were also significant improvement after treatment. Especially among the frequently used treatment options, after balloon dilation and POEM method, significant improvement is observed in patients' dysphagia, chest pain, regurgitation and weight loss complaints.