Kurumsal iktisat ve büyüme ilişkisi: Türk Cumhuriyetleri üzerine bir panel veri analizi
Corporate economics and growth relationship: A panel data analysis on Turkish Republic
- Tez No: 635253
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Ülkeler arasında ekonomik büyüme düzeyinin farklı olması birçok araştırmacı tarafından inceleme konusu olmuştur. Bu farklılığın nedenini açıklamak için modellere iktisadi faktörler eklenmiştir. Ancak bu faktörlerin farklılığın nedenini tam olarak açıklayamadığı görülmüştür. Bu nedenle 1990'lı yıllardan sonra modellere iktisadi olmayan kurum ve kurumsal yapı faktörleri de dâhil edilmeye başlanmıştır. Kurumların ekonomik performans üzerinde kuralları dâhilinde etkili olduğu bilinmektedir. Bu etki farklılıkların azalmasına veya tamamen yok olmasına yardımcı olmaktadır. Ülke içindeki kurumlar insanların tutum ve faaliyetlerini şekillendirmektedir. Bu çalışma, kurumsal yapı ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi Türk Cumhuriyetleri ülkeleri açısından 2002-2018 yılları için panel veri analizi ile incelemektedir. Ekonomik büyüme göstergesi olarak reel gayri safi yurt içi hâsıla, kurumsal kaliteyi temsilen ise; ekonomik özgürlükler endeksi ve yönetişim endeksi kullanılmıştır. Yıllık nüfus artış hızı, mal ve hizmet ihracatı ve ithalatı modele kontrol değişken olarak eklenmiştir. Çalışmada çıkan sonuçlar neticesinde, serilerin seviyede durağan olması nedeni ile kısa dönemli bir analiz gerçekleştirilmiştir. Kurumsal kalitenin Türk Cumhuriyetleri ülkelerinde büyüme üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etki bıraktığı görülmektedir. Çalışmada kurumsal kaliteyi temsilen kullanılan yönetişim endeksi ile ekonomik büyüme arasında çift taraflı bir nedensel ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The different level of economic growth between countries has been the subject of scrutiny by many researchers. Economic factors have been added to the models to explain the cause of this difference. However, it has been observed that these factors cannot fully explain the cause of the difference. Therefore, after the 1990s, non-economic institutional and institutional building factors were included in the models. Institutions are known to have an influence on economic performance within their rules. This effect helps reduce differences or disappear completely. Institutions within the country shape the attitudes and activities of people. This study examines the relationship between institutional structure and economic growth with panel data analysis for 2002-2018 for turkish republiccountries countries. As an indicator of economic growth, it represents real gross domestic product and institutional quality; economic freedoms index and governance index were used. The annual population growth rate has been added as variable control of goods and services exports and imports model. As a result of the results of the study, a short-term analysis was carried out due to the fact that the series were stable at the level. It is seen that institutional quality has a positive and statistically significant effect on growth in Turkish Republics countries. In the study, there is a bilateral causal relationship between the governance index used to represent corporate quality and economic growth.