Gebelerin toplumsal cinsiyet algıları ile gebelik deneyimleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between gender perceptions and pregnancy experiences
  1. Tez No: 635265
  2. Yazar: BETÜL UZUN ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP TOPATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Bu araştırma gebelerin toplumsal cinsiyet algıları ile gebelik deneyimleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, 25.11.2019-25.01.2020 tarihleri arasında Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi kadın doğum polikliniklerine gebelik nedeniyle başvuran 564 gebe ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından literatür taranarak oluşturulan Kişisel Bilgi Formu, Gebelik Deneyimleri Ölçeği ve Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Gebelerin GDÖ yoğunluk puan ortalamaları 0,73±0,20; sıklık puan ortalamaları 0,49±0,81; GDÖ olumlu duygular yoğunluk puan ortalamaları 2,56±0,36; sıklık puan ortalamaları 54,40±17,63; GDÖ olumsuz duygular yoğunluk puan ortalamaları 1,90±0,45; sıklık puan ortalamaları 19,26±14,83 olarak tespit edilmiştir. Gebelerin TCAÖ toplam puan ortalaması 87,84 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to evaluate the relationship between pregnant women 's gender perceptions and pregnancy experiences. Materials and Method: The study was conducted with 564 pregnant women who applied to the obstetrics clinic of Amasya University Sabuncuoğlu Şerefeddin Training and Research Hospital between 25.11.2019-25.01.2020 due to pregnancy. The data of the research were collected by using the Personal Information Form, Pregnancy Experience Scale and Gender Perception Scale created by the researcher by searching the literature. Results: PES intensity score averages of pregnant women were 0.73 ± 0.20; frequency score averages of 0.49 ± 0.81; PES positive emotions mean intensity score was 2.56 ± 0.36; frequency scores averages 54.40 ± 17.63; PES negative emotions intensity score averages 1.90 ± 0.45; frequency score averages were determined as 19.26 ± 14.83. The total score average of GPS of pregnant women was determined as 87.84.