Molla Muhyiddîn Hâvelî ve Risâletu'l-esâs fi Ahkâmi'l-Haydi Ve'n-Nifas adlı eserinin tahkik, tahlil ve tercümesi
Mulla Muhyiddîn Hâvelî and the critical edition, analysis and translation of his work 'Risâletu'l-esas fi Ahkâmi'l-Haydi Ve'n-Nifas'
  1. Tez No: 635295
  2. Yazar: YUNUS DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN MEMDUHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Molla Muhyiddîn Hâvelî 20. yüzyılda, Siirt'te yaşamış Şafiî mezhebine mensup bir ilim adamıdır. Bu çalışma Molla Muhyiddîn Hâvelî'nin (1909/1987) hayatı veRisâletu'l-Esâs fi Ahkâmi'l-Haydi ve'n-Nifâs adlı eserinin tahkik, tahlil ve tercümesinden oluşmaktadır. Molla Muhyiddîn Hâvelî bu eserinde kadınların ibâdet ve sosyal hayatlarını etkileyen hayız, nifas ve istihâze meselelerini Şafiî mezhebi ağırlıklı olarak ele almıştır. Hâveli'nin eseri kaleme almasındaki amacı konu ile ilgili olarak kendisine soru soranlar için başvuracakları temel bir kaynak oluşturmaktır. Tezin birinci bölümünde Hâvelî'nin hayatı, ilmi kişiliği ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise Risâletu'l-Esas fi Ahkâmi'l-Haydi ve'n-Nifas adlı eserin nüshaları, eserin ismi ve müellife aidiyeti, eserin kaynakları ve içeriği, eserde kullanılan yöntem ve eserde geçen temel kavramlar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise eserin tercümesi yapıldıktan sonra tahkikli metnine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consist of investigation, analysis and translation of the work Risâletu'l-Esâs fi Ahkâmi'l-Haydi ve'n-Nifâs by Mollah Muhyiddîn Hâvelî (1909/1987). Hâvelî is a scholar who devoted his all life to the Islamic religion in the madrasah, lived in Siirt which was the center of science in the 20th century. Hâvelî, who is a member of the Shafii sect, wrote this work which he wrote in concise type in accordance with the request of those who asked him. In this work he discussed the issues of menstruation, postnatal andistihâze affecting women's worship, daily and social lives. In his work, the author firstly based the subjects according to the Shafii sect of which he and his circle belonged, and then explained the differences in other sects. In the first chapter, information was given about the life and works of Hâvelî. In the second chapter, Risâletu'l-Esas fi Ahkâmi'l-Haydi ve'n-Nifas was analysed. In the third chapter, the work was investigated and translated.