Hidrazinlenmiş bazı kalkon türevlerinin insan serum albumin ve model membran sistemlerdeki floresans karakteristiği
Fluorescence characteristic of hydrasinated some chalcone derivatives in human serum albumin and model membrane systems
- Tez No: 635317
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU MERYEM BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında hidrazinlenmiş kalkon türevi iki pirazolin izomer bileşiğinin (4,2/ 2,2) biyolojik sistemler için uygun floresans prob olma özelliği incelenmiştir. Bu amaçla 4,2 ve 2,2 izomerlerinin in-vitro model membran sistem olarak kabul edilen Sodyum Dodesil Sülfat (SDS) ve model taşıyıcı protein olan insan serum albümin (HSA) ile etkileşimleri absorpsiyon ve floresans spektroskopi tekniği kullanılarak incelenmiştir. Bu çalışma, bahsi geçen ortamlardaki floresans enerji transferi Förster teorisi ve Stern-Volmer eşitliği esas alınarak gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla SDS misel ortamında donör olarak 4,2 ve 2,2 pirazolin türevi moleküller kullanılırken akseptör molekül olarak Safranin T, Akridin O, Pyronin Y ve Floresin molekülleri tercih edilmiştir. HSA ortamında ise donör molekül HSA iken akseptör 4,2 ve 2,2 izomer bileşikleridir. Spektral örtüşme alanlarının uygun olduğu belirlenen donör-akseptör çiftleri için enerji transfer parametreleri ve Stern-Volmer parametreleri hesaplanmış, donör-akseptör çiftlerinin uyumu hesaplanan parametreler ile desteklenmiştir. SDS ve HSA sistemindeki enerji transferleri, Stern-Volmer ve termodinamik parametreler biyolojik sistemler için moleküllerin uyumunu ifade etmiştir. Ayrıca moleküllerin biyolojik sistem çalışmalarına uygunluğunun tespit edilmesi için sitotoksik olup olmadıkları in-vitro kanser hücre hattı çalışmaları ile araştırılmış ve her iki molekülün de toksik olmadığı tespit edilmiştir. Bu moleküllerin hücre görüntüleme tekniklerinde kullanım alanı olup olamayacağının belirlenmesi amacıyla in-vitro hücre uygulaması yapılarak konfokal mikroskop görüntüleri elde edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda da moleküllerin hücre sitoplazmasını boyadığı, dolayısıyla her iki molekülün de hücre görüntüleme proseslerinde 360 nm dalga boyunda hücre boyama amacıyla kullanılabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two hydrazinated chalcone derivative pyrazoline isomer compounds (4.2 / 2.2) are investigated as suitable fluorescence probes for biological systems. For this purpose, interactions of 4,2 and 2,2 isomers with Sodium Dodecyl Sulfate (SDS), which is accepted as in-vitro model membrane system, and human serum albumin (HSA), which is the model carrier protein, were investigated using absorption and fluorescence spectroscopy technique. The study mainly includes the investigation of fluorescence energy transfer in the aforementioned environments according to Förster's theory and Stern-Volmer equation. For this purpose, while 4, 2 and 2, 2 pyrazoline derivative molecules are used as donors in SDS micelle medium, Safranin T, Akridin O, Pyronin Y, and Floresin molecules were preferred as acceptor molecules. In the HSA environment, while the donor molecule is HSA, acceptor 4, 2 and 2, 2 are isomer compounds. Energy transfer parameters and Stern-Volmer parameters were calculated for these donor-acceptor pairs, whose spectral overlap areas were suitable, and the compatibility of donor-acceptor pairs was supported by the calculated parameters. Energy transfers in the SDS and HSA system, Stern-Volmer, and thermodynamic parameters expressed the compatibility of molecules for biological systems. Also, to determine whether the molecules are suitable for biological system studies, whether they are cytotoxic was investigated by in-vitro cancer cell line studies and both molecules were found to be non-toxic. To understand whether these molecules can be used in cell imaging techniques, confocal microscope images were obtained by in-vitro cell application. As a result of this study, it was understood that the molecules stain the cell cytoplasm, so both molecules can be used for cell staining at 360 nm wavelength in cell imaging processes.