Romantik Dönem bestecilerinin kişisel dönüşüm olasılıklarına etken olan sebeplerin incelenmesi ve dönemin müziğine yansıması
Investigation of the reasons that affected the personal transformation probabilities of the Romantic Era composers and their reflections to romantic era music
- Tez No: 635340
- Danışmanlar: DOÇ. EBRU GÜNER CANBEY
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
On dokuzuncu yüzyılda sanatın her alanında gözlemlenen başkaldırı, müzik alanında da kendini göstermiştir. Bestecilerin hayatlarındaki özgürlükçü yapı, eserlerini de etkilemiştir.“Romantik dönem”olarak isimlendirilen bu dönemde abartılı duygular, aşırı coşku ve müzikal yapıda büyük bir gelişim söz konusudur. Bu çalışmada, Romantik Dönem bestecileri arasından R. Schumann, J. Brahms, M. Mussorgsky ve R. Wagner seçilerek, yaşamları incelenmiş, yaşadıkları psikolojik rahatsızlıklar ve duygu durumlarına ait bilgi ve bulgular eşliğinde eserleri araştırılmış ve bu eserlerin öncelikle dinleyiciler üzerindeki olası etkileri sunulmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde, Romantik Dönem Müziği erken, orta ve geç olarak üç alt başlıkta incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde, bestecilerde gözlemlenen başlıca psikolojik rahatsızlıklar tanımlanmıştır. İkinci bölümde, R. Schumann, J. Brahms ve M. Mussorgsky temel alınarak, bu bestecilerin ruhsal durumları ayrı başlıklar altında incelenmiş ve psikolojik durumlarının seçilmiş eserleri üzerindeki olası etkileri araştırılmıştır. Bu bölümde bahsedilen, seçilmiş bestecilerin, ruhsal bozukluk olarak tanımlanabilecek durumlarının eserlerine olan etkilerine ek olarak üçüncü bölümde, bu eserlerin dinleyiciler üzerinde yarattığı etkiler de araştırılmış ve müziğin kişisel dönüşüm olasılıkları incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde Wagner'in sanat-siyaset ilişkisi üzerindeki olumsuz katkıları sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the nineteenth century, the revolt in every field of art was also evident in the field of music. The libertarian structure of the composers' lives also affected their works. In this period called“romantic period”, exaggerated feelings, extreme enthusiasm, and musical structure had a great development. In this study, R. Schumann, R. Wagner, J. Brahms, and M. Mussorgsky were selected among the composers of the Romantic Period, their lives were examined, their works were searched with the information and findings related to the psychological disturbances and their emotions and the effects of these works on the listeners were tried to be presented. In the first chapter, the Romantic Period Music was studied in three subtitles: early, middle, and late periods. Also, in this section, the major psychological disorders observed in composers were described. In the second chapter, R. Schumann, J. Brahms, and M. Mussorgsky, based on the composers' mental status were examined under separate headings and possible effects on the psychological status of selected works were investigated. As was mentioned in this chapter, in addition to the effects of selected composers, which can be defined as a mental disorder, in the third chapter, the effects of these works on the audience were investigated and the personal transformation possibilities of music were examined. Furthermore, Wagner's negative contributions to the relationship between art and politics are presented in this section.