Memenin bı-rads kategori 4 lezyonlarına dinamik kontrastlı manyetik rezonans görüntülemenin katkısı ve histopatolojik korelasyon
Contribution of contrast-enhanced dynamic mr mammography to bi-rads category 4 breast lesions and the pathological correlation.
  1. Tez No: 635341
  2. Yazar: HALE ALTUNOĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN EMİNE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Mamografi ve/veya meme US ile memesinde BI-RADS kategori 4 lezyon saptanan hastalarda MR mamografinin lezyonların benign-malign ayrımına, hastanın tanı ve tedavisine katkılarını göstermek amaçlandı. Gereç ve yöntem: Toplam 34 hasta (34 lezyon) MR mamografi tetkiki ile değerlendirildi. İncelemede, prekontrast aksiyel T1 ağırlıklı FSE, aksiyel T2 ağırlıklı yağ baskılı, sagital T2 ağırlıklı yağ baskılı ve fast STIR sekanslarının ardından pre- ve post-kontrast gradient eko T1 ağırlıklı aksiyel sekanslar ile substrakte (çıkarmalı) görüntüler elde olundu. Lezyonlar, ACR BI-RADS MR sözlüğü kullanılarak değerlendirildi ve her lezyon için MR BI-RADS kategorisi belirlendi. Özgüllük, duyarlılık, pozitif ve negatif prediktif değerler hesaplandı. Bulgular: MR mamografinin BI-RADS kategori 4 lezyonların değerlendirilmesinde duyarlılığı %100, özgüllüğü %29,6, pozitif öngörü değeri %26,9, negatif öngörü değeri ise %100 olarak hesaplandı. Subkategorilerde BI-RADS kategori 4a hasta grubunda negatif öngörü değeri %100, BI-RADS kategori 4b ve 4c hasta gruplarında pozitif öngörü değerleri sırasıyla %15,4 ve %62,5 olarak hesaplandı. Sonuç: MR mamografi, konvansiyonel yöntemlerle BI-RADS kategori 4a olarak değerlendirilen lezyonlarda hastayı biyopsiden kurtarıp takibe yönlendirerek, BI-RADS kategori 4c olarak değerlendirilen lezyonlarda ise malign bulgular varlığında lezyonları karakterize ederek hastaların yönetimine ve tedavi protokolüne katkı sağlayabilir. BI­ RADS kategori 4b hasta grubunda, MR mamografi hem tanıya katkı sağlamayabileceği hem de hemen her zaman kesin tanı koyduran biyopsi ile karşılaştırıldığında daha pahalı bir yöntem olması nedeniyle tercih edilmeyebilir. BI-RADS 4 subkategorileri ile sınıflandırılan lezyonlara yönelik, daha geniş hasta grupları ile yapılacak çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to determine whether breast MRI can provide a sufficient distinction between benign and malignant lesions or contribute to patient diagnosis and treatment in BIRADS category 4 lesions detected with mamography and/or ultrasonography. Materials and methods: 34 lesions investigated in this study classified as BIRADS category 4a, 4b or 4c and underwent MR mamography as diagnostic work-up . After the precontrast axial T1 weighted FSE, axial T2 weighted fat saturated , sagittal T2 weighted fat saturated, fast STIR sequences, axial pre- and post-contrast gradient echo T1 weighted sequences and substracted images was used to scan and evaluate patients. Lesions were categorized by using ACR BI-RADS MR lexicon. Sensitivity , specificity, PPV and NPV were calculated . Results: MRI had a sensitivity of 100%, specificity of 29,6%, PPV of 26,9% and NPV of 100% in BI-RADS category 4 lesions. In subcategories , in BI-RADS category 4a group NPV of 100%, in BI-RADS category 4b group PPV of 15,4%, in BI-RADS category 4c group PPV of 62,5% were calculated. Conclusion: MR mammography may be used in a diagnostic strategy for BI-RADS category 4a and 4c lesions. In BI-RADS category 4a lesions, malignancy is ruled out with a very high level of confidence, here with avoiding invasive diagnostic procedures; follow­ up may proposed. In BI-RADS 4c lesions, MR mammography that can characterize the lesions in the presence of malignant findings, may change the management and treatment of this patients. In BI-RADS 4b lesions, MR mamography may not be preferred not only a inconlusive method usually to contribute to diagnosis , but also an expensive method compared to biopsy which almost all the time diagnose accurately . Further studies with larger groups for BI-RADS 4 subcategories are needed to support the results of our study.