Lise öğrencilerinin İngilizce'ye yönelik öz yeterlik inançlarının ve yabancı dil öğrenme kaygılarının incelenmesi: Bir anadolu lisesi örneği
An investigation of high school students' self efficacy beliefs towards English and their anxietiessabout learning foreign language: A case study of an Anatolian high School
  1. Tez No: 635339
  2. Yazar: RABİA ÇETİNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜNER BERKANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, lise öğrencilerinin İngilizce ile ilgili öz yeterlik algılarının ve yabancı dil öğrenme kaygılarının incelenmesidir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesindeki bir lisede 2019-2020 eğitim-öğretim yılında 9, 10, 11 ve 12. sınıflarda öğrenim gören 1118 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise kolay ulaşılabilir örnekleme yoluyla seçilen 686 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“İngilizce ile İlgili Özyeterlik Algısı Ölçeği”ve“Yabancı Dil Öğrenme Kaygısı Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın alt amaçlarına uygun olarak betimsel istatistikler, ilişkisiz örneklemler için tek yönlü varyans analizi, bağımsız gruplar t-testi, LSD testi, Tukey testi, Kruskal Wallis-H testi, Mann Whitney U testi ve lise öğrencilerinin İngilizce öz yeterlik algıları ve yabancı dil öğrenme kaygıları arasındaki ilişkileri belirleyebilmek için basit korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda cinsiyet değişkeninin lise öğrencilerinin İngilizce öz yeterlik algılarında belirleyici bir etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir. Sınıf düzeyinin lise öğrencilerinin İngilizce öz yeterlik algılarında etkili olduğu, 9 ve 10. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin İngilizce öz yeterlik algılarının daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Aile maddi gelir düzeyinin lise öğrencilerinin İngilizce öz yeterlik algılarında belirleyici olduğu ve aile maddi gelir düzeyi 5001 TL ve üzeri olan öğrencilerin İngilizce öz yeterlik algılarının aile maddi geliri daha düşük öğrencilere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Herhangi bir İngilizce kursuna katılan lise öğrencilerinin İngilizce öz yeterlik algılarının katılmayan öğrencilere kıyasla daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. İngilizce dersine çalışma sıklığının lise öğrencilerinin İngilizce öz yeterlik algılarında etkili olduğu ve ders çalışma sıklığı arttıkça öğrencilerin İngilizce öz yeterlik algılarının da arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra cinsiyet değişkeninin lise öğrencilerinin yabancı dil öğrenme kaygılarını etkilediği; kız öğrencilerin yabancı dil öğrenme kaygılarının erkek öğrencilerden daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Sınıf düzeyinin lise öğrencilerinin yabancı dil öğrenme kaygılarında etkili olduğu; 9, 10 ve 11. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin yabancı dil öğrenme kaygılarının 12. sınıfta öğrenim gören öğrencilerden daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aile gelir düzeyinin lise öğrencilerinin yabancı dil öğrenme kaygıları üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olmadığı sonucuna varılmıştır. İngilizceye yönelik kursa katılmayan lise öğrencilerinin yabancı dil öğrenme kaygılarının katılan öğrencilere kıyasla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Araştırmada İngilizce dersine çalışma sıklığının lise öğrencilerinin yabancı dil öğrenme kaygılarını etkilediği; İngilizce dersine çalışma sıklığı azalan öğrencilerin kaygılarının da arttığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca, lise öğrencilerinin İngilizce öz yeterlik algıları ile yabancı dil öğrenme kaygıları arasında orta düzeyde ve negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this research is to examine high school students' English self-efficacy and foreign language anxiety. Correlational survey model is used in this research. The population of the research consists of 1118 students studying at 9th, 10th, 11th and 12th grades in 2019-2020 academic year in a high school in Şahinbey, Gaziantep. The sample of the study consisted of 686 students, who were selected with easy sampling. The data of the survey were collected through“Personal information sheet”,“English self- efficacy scale”and“Foreign language learning anxiety scale”. In accordance with the subgoals of the research, descriptive statistics, scientific statisticsone-way analysis of variance for indifferent samples, independent samples t-test, LSD test, Tukey test, Kruskal Wallis-H test, Mann Whitney-U test and a simple correlation analysis for determining high school's students' English self-efficacy and their foreign language learning anxiety were used in this survey. As a result of research it was determined that the gender variable does not have a determining effect on high school students' English self-efficacy. It was concluded that the level of class is efficient on high school students' English self-efficacy and that the students studying in 9th and 10th have higher English self-efficacy. It was determined that family income level is efficient on high school students' English self-efficacy and students whose family income level was 5001 TL and above have higher English self-efficacy than students with lower family income. It was concluded that high school students who attend English course have higher English self-efficacy than those who do not attend the course. It was concluded that the frequency of studying English affects high school students' English self-efficacy and English self-efficacy of students whose studying frequency increase in English lessons increases. In addition, it was determined that the gender variable affects foreign language learning anxiety of high school students and foreign language learning anxiety of female students is higher than male students. It was concluded that the level of class is efficient on high school students' foreign language learning anxiety and that the students in the 9th, 10th and 11th grades have higher foreign language learning anxiety than the students in the 12th grade. It was concluded that the family income level does not have a determining effect on high school students' foreign language learning anxiety. It has been determined that high school students who do not attend the English course have higher foreign language learning anxieties than the students who attend. In the study, it was concluded that the frequency of studying English affects high school students' foreign language learning anxiety and the anxiety of students whose studying frequency decreases in English lessons increases. There is a medium-level and negative meaningful correlation between high school students' English self-efficacy and their foreign language learning anxiety.