Glitch sanatı ve resim sanatında glitch tekniğinin etkileri üzerine bir araştırma
Understanding glitch art and the effects of glitch technique on painting
- Tez No: 635345
- Danışmanlar: PROF. DR. M. TURAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Sanatta bazı dönemlerde, dada gibi çeşitli sanat akımları tarafından kabul gören ve bir araç olarak kullanılan biçimde bozukluk ya da başka bir deyişle deformasyon teknolojinin ilerlemesi ile farklı şekillerde, dijital sanat gibi sanat alanlarında var olmaya devam etmiştir. Teknolojinin ve sanatta deformasyonun beraber kullanılmasının net görüldüğü alanlardan biri de glitch sanatıdır. Glitch sanatı kendi başına bir sanat olarak var olmakla beraber resim sanatı gibi başka sanat dallarını da etkileyen bir sanat dalıdır. Bir eser metni niteliğinde olan bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın amacına değinilmiştir. Çalışmanın amacı glitch sanatını anlamak ve glitch sanatının resim sanatına etkisini araştırmaktır. İkinci ve üçüncü bölümlerde litaratür taraması metoduyla elde edilen veriler ile sanatta deformasyonun önemi ve gelişimi incelenmiş ve teknolojinin sanatta yapı bozukluğuna etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın dördüncü bölümünde glitch sanatının resim sanatına olan etkisi, glitch sanatını resim sanatında medyum olarak kullanan sanatçılar ile bu sanatçıların eserleri incelenerek değerlendirilmiş ve yazarın resim çalışmalarını glitch sanatı ile nasıl ilişkilendirdiğinden bahsedilmiş, beşinci ve son bölümde ise sonuçlar ve öneriler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In some periods of art, the distortion or deformation of the form is accepted by various art movements such as dada as a medium. With the advancement of technology, previously accepted distortion method has continued to appear in other art forms such as digital art. As a branch of digital art, glitch art is one of the fields where technology and distortion can be seen together. Even though glitch art exists as an art field on its own, it also influences other art fields as painting. As a litarature review, the dissertation consists of five chapters. The aim of the study, which is to understand the glitch art and to investigate the glitch effects on paintings, is explained in the introduction part. In the second and third parts, the importance and development of deformation and distortion in art and the effects of technology in art are examined with the data obtained by qualitative research methods. In the fourt part of the study, the effect of glitch art on painting is investigated by examining the works of artists and who use glitch as a medium on their pantings. How author associated her works with glitch art is discussed in the fifth part. Finally in the last part, results and suggestions are explained.