Diffüz büyük B hücreli lenfoma ve kronik lenfositer lösemili hastalarda PD-1/PDL-1 ekspresyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of PD-1/PDL-1 expressions in patients with different large B cell lymphoma and chronic lymphositer leukemia
- Tez No: 635346
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Programlanmış ölüm 1 (PD1) / PD-ligandı (PDL) yolu, T hücresi aracılı immün yanıtlarının düzenlenmesi için önemli bir kontrol noktasıdır. DBBHL ve KLL de PD1/PDL1'in önemi ile ilgili yeterli kanıt yoktur. Biz de DBBHL ve KLL'de PD1/PDL1 ekspresyonun varlığını ve prognostik önemini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi, Hematoloji Kliniğinde Ocak 2010- Eylül 2018 yılları arasında takip edilen, 18-80 yaş arası 26 DBBHL ve 27 KLL hastası dahil edildi. İmmünhistokimyasal boyama için Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı arşivinde bulunan olgulara ait parafin bloklar kullanıldı. İstatistiksel veriler için SPSS versiyon 22.0 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan DBBHL olguların yaş ortalaması 60.8 yıl, ortalama tanı yaşı 56.4 yıldır. Olguların %46.2'si (n=12) kadın, %53.8'i (n=14) erkektir. KLL olgularının yaş ortalaması 67.5 yıl, ortalama tanı yaşı 61.40 yıldır. Olguların %44,4'ü (n=12) kadın, %55,6'sı (n=15) erkektir. DBBHL olgularının PD1 %65,4'ü (n=17) pozitif, %34,6'sı (n=9) negatif, PDL1 %69,2'si (n=18) pozitif, %30,8'i (n=8) negatiftir. KLL olgularının PD1 %14,8'i (n=4) pozitif, %85,2'si (n=23) negatif, PDL1 %3,7'si (n=1) pozitif , %96,3'ü (n=26) negatiftir. DBBHL ve KLL olgularında PD1, PDL-1 ekspresyon ve boyanma sıklığı arasında İstatistiksel olarak anlamlı şekilde DBBHL'da daha yüksek eksprese edildiği bulundu (p0.05). PDL-1'de ise sadece DBBHL tanılı olgularda evreler arasında ekspresyon açısında anlamlı fark bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aım: The programmed death 1 (PD1) / PD-ligand (PDL) pathway is an important control point for regulation of T cell mediated immune responses. There is not enough evidence regarding the importance of PD1 / PDL1 in DLBCL and CLL. We aimed to evaluate the presence and prognostic significance of PD1 / PDL1 expression in DLBCL and CLL. Materıals and Methods: 26 DLBCL patients and 27 CLL patients aged between 18-80 years, who were followed up between January 2010 and September 2018 in Hematology Clinic of Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine, were included. For immunohistochemical staining, paraffin blocks belonging to the patients in the archive of Medical Pathology Department of Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine were used. SPSS version 22.0 program was used for statistical data. Results: The average age of DLBCL cases included in the study is 60.8 years, and the average age of diagnosis is 56.4 years. 46.2% (n = 12) of the cases are female and 53.8% (n = 14) of them are male. The mean age of CLL cases is 67.5 years, and the average age of diagnosis is 61.40 years. 44.4% (n = 12) of the cases are female and 55.6% (n = 15) are male. In DLCBL cases 65.4% (n = 17) of PD1 is positive, 34.6% (n = 9) is negative; 69.2% (n = 18) of PDL1 is positive, 30.8% (n = 8) is negative. In CLL cases 14.8% (n = 4) of PD1 is positive, 85.2% (n = 23) is negative; 3.7% (n = 1) of PDL1 is positive, 96.3% (n = 26) is negative. In DLBCL and CLL cases, it was found that PD1, PDL-1 expression and staining frequency were statistically significantly higher expressed in DLBCL (p 0.05). In PDL-1, there was a significant difference in terms of expression only in cases with DBBHL (p 0.05).