Türk deniz taşımacılığı sektöründe tedarik hizmeti veren işletmelerin rolü ve gelecek için öneriler
The role of ship supply enterprises in the Turkish shipping sector and proposals for the future
- Tez No: 63539
- Danışmanlar: PROF.DR. NERGİS TEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
VI ÖZET Deniz taşımacılığı, gerek dünya ekonomisi gerekse Türkiye ekonomisi için oldukça önemlidir. Deniz taşımacılığının gerçekleştirilmesi ve gelişmesi, sektöre lojistik destek sağlayan gemi tedarik işletmelerinin verecekleri hizmetler sayesinde olur. Gemilere tedarik hizmeti vermek üzere kurulmuş işletmeleri; Kumanya İşletmeleri ve Bunkering İşletmeleri olmak üzere iki gruba ayırmak gerekir. Kumanya İşletmeleri; gemi, gemi personeli ve yolcuların gereksinimlerini karşılar. Bu işletmeler tarafından verilen hizmetler; kumanya, su, ilaç gibi temel gereksinimlerin karşılanması ve çamaşır yıkama, yedek parça sağlama, tüp dolumu, çöp-atık alımı, bekçilik gibi hizmetlerden oluşur. Bunkering İşletmeleri ise; geminin ve gemide bulunan teknik ve mekanik parçaların çalışabilmesi için gereken yakıt ve yağlama yağı gibi malzemelerin tedarik edilmesine yönelik hizmetleri verir. Türk deniz taşımacılığı sektöründe tedarik hizmeti veren işletmeler, henüz yeterli gelişmeyi gösterememiştir. Gelişmenin sağlanabilmesi için hukuksal sorunların aşılması ve hizmet kalitesinin arttırılmasına yönelik çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Shipping is very important for both World and Turkish economy. The realization and development of shipping sector is possible with the services of Ship Supply Enterprises that give service to the sector. Ship Supply Enterprises can be divided into two groups; Ship's Chandler and Bunkering. Ship's Chandler Enterprises meet the needs of ships, their crew and the passengers. The services given by these enterprises include the procurement of some basic necessities such as food, water, medicine and laundry, spare part procurement, gas re-fillment, garbage removal and also guarding services. Bunkering Enterprises give services such as the procurement of fuel and oil needed to run the ship and the technical and the mechanical parts in the ship. Ship Supply Enterprises in the Turkish Shipping Sector have not developed enough yet. To archieve the desired development, it is vital to overcome some legal difficulties and to increase the quality of the services.