Konteyner taşımacılığında uygun liman ve terminal planlaması
- Tez No: 63540
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BAYBARS TEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET“Konteyner Taşımacılığında Uygun Liman ve Terminal Planlaması”başlıklı bu tezin“Deniz Taşımacılığında Konteynerizasyonun Yeri ve Önemi”adlı I. Bölümünde, fiziksel dağıtımda üniteleştirme ve diğer fiziksel dağıtım fonksiyonları arasındaki ilişkiler, konteyner kavramı, konteyner türleri ve konteynerle taşımacılığın öğeleri incelenmiştir.“Konteyner Terminal Planlaması”adlı DL Bölümde, konteyner terminallerinin fonksiyonları, konteyner konteyner terminal planlamasının ana prosedürleri, planlama için talep tahminlemesi, terminal olanaklarının belirlenmesi ve ölçümlenmesi, terminal olanaklarının planlanması incelenmiştir.“Dünyada ve Türkiye'de Limanlar ve Konteyner Terminalleri”adlı III. Bölümde ise, Dünyada seçilmiş bazı limanlar ve konteyner terminalleri, Türkiye'deki konteyner taşımacılığı ve konteyner terminallerinde görülen sorunlar üzerinde durulmuştur. Son olarak“Sonuç ve Öneriler”Bölümünde ise konteyner terminal planlamasıyla ilgili ortaya çıkan durum değerlendirilmiş ve Türkiye'de konteyner terminal planlaması ve mevcut tesislerin geliştirilmesiyle ilgili öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY At the first section of this thesis the relationship between the unitization and the other physical distribution functions, the concept of containerization, types of containers and the components of container transportation have been investigated. At the second section, the functions of container terminals, main procedures of container terminal planning, demand forecast of containerized cargo traffic, scale and layout of the container terminal have been studied. At he third section, some selected ports and container terminals in the world, container ports and their problems and container transportation in Turkey have been studied. At the end of this, thesis recommendations about container terminal planning and the method of development of this terminals in Turkey have been given.