In vıtro şartlarda bazı anesteziklerin prostat kanseri üzerine etkileri
Effects of some anesthetics on prostate cancer under in vitro conditions
- Tez No: 635390
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELANUR AYDIN KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Onkoloji, Biology, Genetics, Oncology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Prostat kanseri, dünya genelinde erkekler arasında akciğer kanserinden sonra en sık görülen kanserdir ve her yıl yüz binlerce ölüme sebep olmaktadır. Prostat kanseri tedavisinde radikal prostektomi, radyoterapi, kemoterapi gibi yöntemler kullanılmakta olup bu süreçler çok sancılı süreçlerdir. Bu ağrılı süreci daha ağrısız bir hale getirmek için yeni çözümler aranırken kanser tedavisine yardımcı olacak maddelerin kullanımı da önemlidir. Bu amaçla anestezik maddelerin kullanımı yeni bir alternatif olarak düşünülmektedir.. Bu nedenle çalışmamızda insan prostat kanseri beyin metastazı DU145 ve kemik metastazı PC3 hücreleri üzerine intravenöz bir anestezik olan propofolün, kemoterapötik bir ajan olan gemsitabin ile ayrı ayrı ve eş zamanlı olarak uygulanması durumunda oluşacak etkiler hem hücresel hem de moleküler düzeyde araştırıldı. Araştırmamızın ilk aşamasında hücre proliferasyon testi CVDK-8 ve laktat dehidrogenaz (LDH) salınım testi yardımıyla söz konusu ajanların toksik olan dozları belirlendi. Devam eden safhalarda ise bu ajanların hücre hatları üzerine olan biyokimyasal etkilerini tespit etmek için Toplam Antioksidan Kapasite (TAK) ve Toplam Oksidan Kapasite (TOD) analizleri ve bu ajanlarla muamele edilen hücrelerde ki onkogenik proteinlerde ifade değişimlerini göstermek amacı ile de western blot analizi gerçekleştirildi. Hem DU145 hem de PC3 hücrelerinde propofolün gemsitabinin etkinliğini arttırdığı tespit edildi. Özellikle propofol ve gemsitabinin eş zamanlı olarak yüksek konsantrasyonlarda uygulandıklarında hücre canlılığını azalttığı ve LDH aktivitesini arttırdığı gözlemlendi. Westen blot analizinden elde edilen sonuçlara göre, bu iki ajanın birlikte kullanımı PI3K/Akt/mTOR yolağının sinerjistik bir şekilde inhibe olmasına yol açtığı görüldü. Söz konusu çalışmadan elde edilen veriler propofol ve benzeri anestezik ajanların kemoterapiye yardımcı olması amacıyla beraber kullanılabileceğinin ön veri potansiyeli taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In the present study, the effects of human prostate cancer brain metastasis DU145 and bone metastasis PC3 cells with propofol which is an intravenous anesthetic on its own and simultaneously with gemcitabine, were investigated at both cellular and molecular level. In the first stage of our study, toxic doses of these agents was determined by using the CVDK-8 and lactate dehydrogenase release (LDH) test. In the following phases, Total Antioxidan Status (TAS) and Total Oxidan Status (TOS) analyzes were performed to determine the biochemical effects of these agents on cell lines, and also western blot analysis was used to show the inhibition of important oncogenic PI3K/Akt/mTOR pathway in cells treated with these agents. It was found that propofol increased the effectiveness of gemcitabine in both cells. It was observed that especially when propofol and gemcitabine were administered simultaneously at high concentrations, they reduced cell viability and increased LDH activity. According to the results obtained from the Western blot analysis, the combination of these two agents was found to lead to synergistic inhibition of the PI3K / Akt / mTOR pathway. The data obtained from present study reveals some preliminary data that propofol and similar anesthetic agents can be used together to assist chemotherapy.