Eşler ve üçüncü kişilerin birbirlerine başvuruları ve Hakim müdahalesi ile mal varlıkları konularında değişimler
The change in the assets with the application of spouses and third parties to each other and the intervention of the judge
- Tez No: 635391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP İPEK YÜCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Eşler, evlenme ile kurdukları evlilik birliğinde, birlikten doğan yükümlülüklerini yerine getirmek, birliği temsil etmek veya birliği korumak gibi çeşitli kurallara tabi olurlar. Bununla birlikte malvarlıklarıyla ilgili olarak kanunda sayılı mal rejimlerinden birine tabi olmaktadırlar. 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu ile mal rejimleri düzenlenmiştir. Buna göre; yasada yasal mal rejimi olan Edinilmiş Mallar Katılma Rejimi ile seçimlik mal rejimleri olan Mal Ortaklığı Rejimi, Mal Ayrılığı Rejimi ve Paylaşmalı Mal Ayrılığı rejimi yer almaktadır. Mal rejimleri; eşlerin sahip oldukları malların, ki bu mallar evlenmeden önce veya evlendikten sonra edinilmiş olabilir, mal rejimi sürerken veya mal rejimi sona erince, akıbetinin ne olacağını, bu mallar üzerindeki eşlerin haklarının kapsamını, eşlerin birbirlerine ve üçüncü kişilere karşı sorumluluklarını, üçüncü kişilerin haklarını gösteren kurallar bütünüdür. Eşlerin kanuni sınırlar çerçevesinde mal rejimi sözleşmeleri ile tabi oldukları rejimi değiştirmeleri mümkündür. Ayrıca kanunda farklı yollarla, mal rejiminin tamamen değişmesi veya bir rejim içinde çeşitli değişiklikler yapılması öngörülmüştür. Diğer hukuk disiplinleri ile de bağları olan Mal Rejimi Hukuku'nda, mal varlığının niteliği, türü, paylaşım kuralları, bu mallar üzerinde eşler ve diğer kişilerin hakları veya eşlerin sorumlulukları konusunda düzenlemeler yapılabilecektir. Eşlerin birlikte hareket etmesi, bir eşin diğer eşe karşı durması, bir eşin üçüncü kişilere başvurması ile mal varlığına etki etmeleri mümkündür. Aynı zamanda bu etki; üçüncü kişi olarak alacaklı ve mirasçıların eşlere başvurması şeklinde veya hakim kararı ile de olabilir. Bu çalışma kapsamında eşlerin malvarlığı üzerindeki hakları ve sınırlarına etki edenler ve etkilerinin sonuçları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Spouses are subjected to various rules such as fulfilling their obligations, representing the union or protecting the union with the marriage union they establish with marriage. Spouses are also subjected to one of the numbered property regimes in the law regarding their assets. Property regimes were regulated by the Turkish Civil Code No. 4721. There are 4 regimes in law; the marital property regime of participation, the marital property regime of community of property, the marital property regime of separation and the marital property regime of shared separation. Marital property regimes are a set of rules that show the outcome of the properties, the scope of rights of spouses on these properties, the responsibilities of spouses towards each other and third parties and the right of third parties. It is possible for spouses to change the regime which they are subjected to with marital agreement within the legal limits. In addition, it is necessary in the law to change the property regime in different ways or to have various options within a regime. (They may also have links with other legal disciplines.)In the property regime law, arrangements can be made regarding the nature, type, sharing rules, the rights of spouses and other persons or the responsibilities of spouses on these properties. Spouses may act together, stand against each other and apply to third parties (other than marriage) to influence their rights on the asset. It may also be influenced by third parties applying to spouses or by a judge's decision. Within the scope of this study, the effects of spouses' rights and limits on the assets and the results of their effects will be examined.