Puerarin bileşiğinin in vitro şartlarda antioksidan kapasitesinin ve bazı metabolik enzimler üzerine aktivitesinin belirlenmesi
Determination of antioxidant capacity ve activity on some metabolic enzymes of puerarin compound in vitro conditions
- Tez No: 745868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tez çalışmasında fenolik mokekül yapısına sahip puerarin bileşiğinin asetilkolinesteraz (AChE) ve bütirilkolinesteraz (BChE) enzimleri üzerine inhibisyon etkileri incelendi. AChE enzimi için elde edilen IC50 değeri 177.73 nM iken BChE için 315.07 nM olarak hesaplandı. Standart molekül olarak takrin kullanıldı. Takrin molekülünden daha etkili inhibisyon gösterdiği belirlendi. Tezin diğer kısmında ise aynı molekül için antioksidan aktivitesini değerlendirildi. Bu amaçla, Fe3+-Fe2+ indirgeme kapasitesi tayini, Azino-bis (3-etilbenzo-tiyazolin-6-sülfonik asit) (ABTS) radikali giderme aktivitesi, Cu2+-Cu+ indirgeme kapasitesi (CUPRAC metodu), 2,2- 1,1-Difenil 2-pikril hidrazil (DPPH) serbest radikalleri giderme aktivitesi, DMPD radikali giderme aktivitesi yöntemleri kullanıldı. Referans antioksidanlar olarak BHT, BHA, askorbik asit (C vitamini), troloks ve α-tokoferol (E vitamini) kullanılarak karşılaştırmaları yapıldı. ABTS radikal giderme aktivitesi için Puerarin molekülünün 20 mg/mL konsantrasyonunda % inhibisyon miktarı %99.33 olarak hesaplandı. İndirgeme kapasitelerininde standartlarla paralel olduğu belirlendi. Elde edilen sonuçların kozmetik, ilaç ve biyokimyasal yeni çalışmalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, the inhibition effects of puerarin compound with a phenolic molecule structure on acetylcholinesterase (AChE) ve butyrylcholinesterase (BChE) enzymes were investigated. While the IC50 value obtained for AChE enzyme was 177.73 nM, it was calculated as 315.07 nM or BChE. Tacrine was used as the stveard molecule. It was determined that it showed more effective inhibition than the tacrine molecule. In the other part of the thesis, antioxidant activity was evaluated for the same molecule. For this purpose, determination of Fe3+-Fe2+ reducing capacity, 2,2-Azino-bis (3-ethylbenzo-thiazoline-6-sulfonic acid) (ABTS) radical scavenging activity, Cu2+-Cu+ reducing capacity (CUPRAC method), 1,1-Diphenyl 2-picryl hydrazil (DPPH) free radical scavenging activity and DMPD radical removal method were used. BHT, BHA, ascorbic acid (vitamin C), trolox ve α-tocopherol (vitamin E) were taken as reference antioxidants ve compared. For ABTS radical scavenging activity, the % inhibition amount of puerarin molecule at 20 mg/mL concentration was calculated as 99.33%. It was determined that the reduction capacities were in parallel with the stveards. It is thought that the results obtained will shed light on cosmetics, drugs, medical treatments ve applications, ve new biochemical studies.