Mougeotia scalaris hassaldan elde edilen ekstrelerin bazı biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
The investigation of some biological activities of extracts from Mougeotia scalaris hassal
- Tez No: 635400
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada; Mougeotia Scalaris alg'inin su, metanol, kloroform, hegzan özütlerinin antiproliferatif, antioksidan kapasite ve alfa glikozidaz enzim inhibisyonunun belirlenmesi hedeflenmiştir. Ayrıca ekstrelerin toplam flavonoid madde ve toplam fenolik bileşik miktarları belirlenmiştir. En fazla fenolik ve flavonoid madde metanol ekstresin'de bulunmuştur. Fenolik içerik 10,70 mg GAE/g ve flavonoid içerik 8,21 mgQE/g olarak bulunmuştur. Yapılan testlerde en yüksek aktivite metanol özütünde görülmüştür. Metanol özütünün demir indirgeme gücü (FRAP) aktivitesinde 9,81 mmol TE/g ve DPPH testinde 103,12 µg/mL, (IC50) değerleri ile orta düzeyde bir antioksidan aktivite gösterdiği bulunmuştur. Alg ektraktlarının farklı konsantrasyonlarının standart bakteriler üzerindeki antimikrobiyel etkisi incelenmiş ve S.aureus izolatı üzerine MSS ve MSM ektraktları etkili bulunmamış, MSK ektraktı MSH ektraktından daha etkili bulunmuştur. S.pneumoniae izolatında MSK ektraktı etkisiz bulunmuş olup en etkili ekstraktlar sırasıyla MSM> MSH> MSS olarak bulunmuştur. Antikanser aktivite çalışmaları neticesinde elde edilen farklı polaritelere sahip ekstrelerin MCF-7 meme kanseri ve HT-29 kolon kanseri hücre hatları üzerinde doz bağımlı olarak antiproliferatif aktivite sergilediği ve en yüksek antiproliferatif aktiviteyi MCF-7 hücre hattı üzerinde en düşük IC50 (16,94 µg/mL) değerine sahip hekzan ekstresinin sergilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the antiproliferative, antioxidant capacity, and alpha-glucosidase enzyme inhibition activity of water, methanol, chloroform and hexane extracts from Mougeotia Scalaris alga. Moreover, the total amounts of flavonoid substance and total phenolic compounds of the extracts were determined. The highest amount of phenolic and flavonoid substances were found in methanol extract. The phenolic content was found to be 10.70 mg GAE/g extract and the total flavonoid content as 8.21 mgQE/g the tests that have been made showed that the highest activity was in the methanol extract. Methanol extract showed moderate iron reducing power (FRAP) 9,81 mmol TE/g and in DPPH experiment the IC50 value was 103.12 µg/mL. The antimicrobial effects of different concentrations of alga extracts have been investigated and it was found that MSS and MSM have no effect on S.aureus, MSK had more effect on S.aureus than MSH MSK had no effect on S.pneumoniae, and the most effective extracts were found to be MSM> MSH> MSS, respectively. In anticancer activity study, the extracts having different polarities showed antiproliferative activities against MCF-7 breast cancer and HT-29 colon cancer cell lines in a dose-dependent manner. Additionally, the highest antiproliferative activity was observed by hexane extract with the lowest IC50 (16,94 µg/mL) value against MCF-7 cell line.