Sapanca ve Küçükçekmece göllerinden (Marmara bölgesi) izole edilen bazı alg türlerinde ağır metal alımı ve biyolojik birikimin incelenmesi
Investigation of heavy metal absorption and accumulation in some algal species isolated from lake Sapanca and Küçükçekmece
  1. Tez No: 176706
  2. Yazar: GÜLŞEN UĞUR BATUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ ALBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Sular Biyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada Küçükçekmece ve Sapanca Göllerinden izole edilen Monoraphidium contortum (Thur.) Kom.-Legn. ve Mougeotia sp.'nin ağır metal alım oranları ve eklenen ağır metallerin algal gelişme ve klorofil-a içeriğine etkisi araştırıldı. Bu amaçla seçilen ağır metallerden (Kobalt (Co), Nikel (Ni), Çinko (Zn)) hazırlanan serilerden (0.2, 0.4, 0.8 ve 1.6 ?g/ml) eklemeler yapıldı. Ağır metallerin M. contortum ve Mougeotia sp. üzerindeki etkisini görmek amacı ile eklemeden 5 dakika, 30 dakika, 1 gün, 3 gün ve 7 gün sonra kültürlerden örnekler alınarak alglerin ağır metalleri adsorblama kapasiteleri, klorofil-a içerikleri ve algal biyomas değerleri hesaplandı. Elde edilen sonuçlara göre; kobalt eklenen M. contortum ve Mougeotia sp. kültürlerinde en yüksek alım bütün konsantrasyonlarda genel olarak birinci gün sonunda gerçekleşti. Burada dikkati çeken en önemli nokta; M. contortum kültürlerinde 0.2, 0.4, 0.8 ?g/ml kobalt eklenen kültürlerde 7. gün sonundaki klorofil-a miktarındaki artış oranlarıydı. Artış oranları 0.2 ?g/ml, 0.4 ?g/ml ve 0.8 ?g/ml kobalt eklenen M. contortum kültürlerinde sırası ile % 36'lik de % 32'lik ve % 1 oldu. Mougeotia sp. kültürlerinde ise sadece yine 7 gün sonunda 0,8 ?g/ml konsantrasyonda klorofil-a miktarında % 23'lük artış kaydedildi. Nikel eklenen M. contortum kültürlerinde de en yüksek alım kobalt eklemesinde olduğu gibi birinci günün sonunda en yüksek değerine ulaşırken, Mougeotia sp. kültürlerinde alım oranı düşük bulundu. Mougeotia sp. kültürlerinde en yüksek alım 1.6 ?g/ml kobalt eklenen kültürlerde yedinci gün sonunda gerçekleşti. Ölçülen parametrelerden klorofil-a konsantrasyonu M. contortum'da Mougeotia sp.'ye göre daha yüksek bulundu. Genel olarak kobalt eklenmiş M. contortum kültürlerin de olduğu gibi, nikel eklenmiş M. contortum kültürlerinde de klorofil-a konsantrasyonu oldukça yüksek seviyelerde ölçüldü. En yüksek biyomas kaybı her iki tür için de 1.6 ?g/ml konsantrasyonunda nikel eklenen kültürlerde üçüncü gün sonunda kaydedildi. Çinko eklenen M. contortum kültürlerinde alım oranı oldukça yüksek oranda bulunurken; Mougeotia sp. kültürlerinde bu oran daha düşük oldu. M. contortum kültürlerindeki klorofil-a konsantrasyonu yedinci gün sonunda diğer ağır metallerde olduğu gibi en yüksek değerine ulaştı. 0.2 ?g/ml, 0.4 ?g/ml ve 1.6 ?g/ml çinko eklenen M. contortum kültürlerinde 30 dakika sonunda sırasıyla % 4, % 20 ve % 1'lik bir artış görülürken 0.8 ?g/ml'de % 3'lük bir azalma oldu. Çinko eklenen Mougeotia sp. kültüründe ise biyomasta artış sadece 0.2 ?g/ml konsantrasyonda % 8'lik oranla 7. günün sonunda oldu.
Özet (Çeviri)
In this study, it is investigated the heavy metal absorption of Monoraphidium contortum (Thur.) Kom.-Legn.and Mougeotia sp., which is isolated from Lake Sapanca and Küçükçekmece, and the effects of heavy metals on algal growth and chlorophyll-a. For this purpose, the series (0.2, 0.4, 0.8 and 1.6 mg/ml) of heavy metals (Cobalt, Nickel and Zinc) were added. Subsamples were taken each 5 min, 30 min, 1 day, 3 days and 7 days after heavy metal addition to observe the effects of heavy metals on M. contortum and Mougeotia sp. and the absorption capacity, chlorophyll-a contents and algal biomass were calculated. According to the results, maximum absorption of cobalt by M. contortum and Mougeotia sp in all concentrations was measured at the end of first day of addition. The important point is, in M. contortum cultures which had 0.2, 0.4, 0.8 mg/ml cobalt, chlorophyll-a concentrations increased at the end of seventh day and the rates of increment were 36 %, 32 % and 1 % in the addition of 0.2, 0.4, 0.8 mg/ml cobalt, respectively. On the other hand, in Mougeotia sp. cultures 23 % increase in chlorophylla concentrations were measured in 0.8 mg/ml cobalt addition at seventh day. While in nickel added to the M. contortum cultures, absorption reached to maximum at the end of first day, absorption rate was low in Mougeotia sp. cultures. Maksimum absorption was measured in Mougeotia sp. cultures at the end of seventh day in the 1.6 mg/ml. Chlorophyll-a concentrations was higher in M. contortum than Mougeotia sp. Like Cobalt addition, nickel addition has also resulted in an increase in chlorophyll-a concentrations in M. contortum cultures. The maximum loss of biomass was recorded in 1.6 mg/ml concentration after three days. In zinc addition, absorption rate was higher in M. contortum cultures than Mougeotia sp. cultures. Chlorophyll-a concentrations reached to maximum value at the end of seventh day like other heavy metals. In addition of 0.2, 0.4, 0.8 and 1.6 mg/ml to M. contortum cultures, biomass was increased to 4, 20 and 1 %, respectively. On the other hand, biomass was decreased to 3 % by the addition of 0.8 mg/ml of zinc. By the addition of 0.2 mg/ml zinc to a culture of Mougeotia sp., increase in biomass was only 8 % after seven days.