Kortikal düğme fiksasyon yöntemiyle tedavi edilen akut tip 5 akromioklavikular eklem dislokasyonlarının klinik ve radyolojik sonuçları
Clinical and radiological outcomes of acute type 5 acromioclavicular joint dislocations treated with cortical button fixation method
- Tez No: 635408
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL BULUT, DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN AKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı kortikal düğme fiksasyon yöntemi kullanılarak tedavi edilen Tip V akromioklavikular eklem dislokasyonlarının klinik ve radyolojik sonuçlarını değerlendirmektir. Çalışmamızda 2012-2019 yılları arasında akromioklavikular eklem dislokasyonu nedeniyle ameliyat edilen 26 hasta retrospektif olarak incelendi. Dışlama kriterleri olarak, hastaların altı aydan kısa takip süresinin olması, Tip V akromioklavikular eklem dislokasyonu harici tiplerde eklem dislokasyonları olması, aynı taraftan başka omuz patolojileri nedeniyle cerrahi tedavi uygulanması, geç dönemde ameliyat edilmiş olması ve kortikal düğme fiksasyon tekniği harici bir yöntem kullanılması belirlendi. Bu kriterler dışında kalan toplam 11 hasta çalışmaya dahil edildi. Klinik değerlendirme DASH ve SF-12 fiziksel skorları kullanılarak yapıldı. Hastaların son kontrol muayenelerinde elde edilen DASH skorları karşı omuz DASH skorlarıyla karşılaştırılarak fonksiyonel sonuçları değerlendirildi. Radyolojik değerlendirme standart radyografilerle ve manyetik rezonans görüntüleme yöntemleri kullanılarak yapıldı. Direkt grafilerde korakoklavikular mesafe ve akromioklaviular eklem mesafesi ölçüldü. Bu değerler ameliyat öncesi değerlerle karşılaştırılarak redüksiyon kalitesi belirlendi. Manyetik rezonans görüntüleme ile cerrahi sonrası korakoklavikular bağın son durumu değerlendirildi. Hastaların ortalama yaşı 43.5 yıl, ortalama takip süresi 29.5 aydı. Hastaların tamamı erken dönemde ameliyat edildi (ortalama 6.8 gün). Radyolojik olarak hastaların tamamında ameliyat sonrası tam redüksiyon elde edildi. Hastaların son kontrollerindeki değerlendirmede klinik olarak; ortalama DASH skoru 3.2, SF-12 fiziksel skoru 55.04 puandı. DASH skorları sağlam tarafa oranla ortalama 2.7 puan değişim gösterdi. Radyolojik değerlendirmede; korakoklavikular ve akromioklavikular eklem mesafesi ölçümlerine göre 8 hastada tam redüksiyon, 2 hastada Tip II dislokasyon, 1 hastada Tip III dislokasyon vardı. Manyetik rezonans görüntüleme yapılan tüm hastalarda korakoklavikular bağın intakt ve rejenere olduğu izlenmekteydi. Çalışmamız kortikal düğme ile fiksasyon tekniğinin klinik ve radyolojik açıdan tatminkâr sonuçları olduğunu göstermektedir. Kortikal düğme fiksasyon tekniğinin Tip V akromioklavikular eklem dislokasyonlarının cerrahi tedavisinde etkili ve güvenilir bir fiksasyon yöntemi olduğunu düşünüyoruz
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the clinical and radiological results of Type V acromioclavicular joint dislocations treated using cortical button fixation method. 26 patients who were operated for Type V acromioclavicular joint dislocation between 2012-2019 were retrospectively analyzed. The exclusion criteria were a follow-up period of less than six months, previous operation history on the operated side or associated shoulder pathology on the same side, late operation history and fixation with other surgical methods. Overall 11 patients who excluded from these criteria were included in the study. Clinical evaluation was done using DASH and SF-12 physical scores. DASH scores at the final follow-up were compared with the opposite shoulder and the functional results of the patients were noted. Radiological evaluation was done with standard radiographs and magnetic resonance imaging. Coracoclavicular distance were measured in direct anteroposterior radiographs. The reduction quality was determined by comparing these values with the preoperative values. The final state of the coracoclavicular ligament after surgery was evaluated with magnetic resonance imaging. The mean age of the patients was 43.5 years, and the mean follow-up period was 29.5 months. Early operation was performed for every patient (on average 6.8 days). Radiological reduction was confirmed in all patients after surgery. Clinically; the average DASH score was 3.2 and the SF-12 phsical score was 55.04. DASH scores revealed mean 2.7 points difference compared to the other shoulder. At the final follow-up radiological evaluation revealed, anatomic reduction for 8 patient, Type II dislocation for 2 patient and Type III dislocation for one patient. In magnetic resonance imaging, coracoclavicular ligaments were observed to be intact and regenerated. This study showed that cortical button fixation technique has satisfactory clinical and radiological results. We think that, the cortical button fixation technique is an effective and reliable fixation method in the surgical treatment of Type V acromioclavicular joint dislocations.