Koroner bypass cerrahisi uygulanan hastalarda perikardiyotominin sol ventrikül kas kitlesi ve hemodinamik parametreler üzerine etkileri
KORONER BYPASS CERRAHİSİ UYGULANAN HASTALARDA PERİKARDİYOTOMİNİN SOL VENTRİKÜL KAS KİTLESİ VE HEMODİNAMİK PARAMETRELER ÜZERİNE ETKİLERİ
- Tez No: 635409
- Danışmanlar: PROF. DR. İ.AYHAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Kalpte perikardiyektomi sonrası miyokardiyal gerilim ve ventrikül dolum artışının miyokardiyal protein sentez artışına,sol ventrikül kas kütlesinde artışa yol açtığı birçok deneysel amaçlı yapılan hayvan çalışmalarında gösterilmiştir. Bu çalışmada koroner arter bypass greft (CABG) operasyonu geçiren normal ejeksiyon fraksiyonlu hastalarda da benzer şekilde perikardiyektomi sonrası sol ventrikül kütle, sol ventrikül sistolik-diyastol sonu volüm artışına, sistolik-diyastolik kan basıncı veya duvar stresinde önemli bir değişikliğe yol açıp açmadığını göstermek amaçlanmıştır. Methods: Kliniğimizde normal ejeksiyon fraksiyonlu elektif koroner arter bypass operasyonu uygulanan 32 hastaların preoperatif 1. Gün, postoperatif 6. hafta ve 6. ayda ekokardiyografik olarak ventrikül kütlesi, diyastol sonu volümleri, sistol sonu volümleri, ejeksiyon fraksiyon değerleri ölçüldü,yine eşgüdümlü olarak arteriyel tansiyon ölçümleri kaydedildi. Results: Ekokardiyografik değerlendirmelerde CABG operasyonu sonrası Sol ventrikül kas kütle indeksinin (LVKKI) preoperatif değerlere göre 6. Haftada % 15 ,6. Ayda % 18 oranında ( p< 0,05) ,Diyastol sonu sol ventrikül volüm indeksi (LVEDVI) operasyon öncesi ortalama 55 ± 8 ml/m2 iken, 6. Haftada 67 ± 10 6. Ayda 70 ±12 ml/m2 (p < 0.05) şeklinde anlamlı derecede artış ve değişiklik olduğu saptanmıştır. Bu genişleme sistolik ve diyastolik kan basıncı değişiklikleri olmaksızın gerçekleşmiş , sistol sonu volüm ve yine sistol sonu çembersel duvar stresinde önemli değişikliklere yol açmamıştır. Sonuç olarak koroner arter bypass greft operasyonu geçiren hastalarda perikardiyektomi; daha iyi sol ventrikül doluşuna yol açarak sol ventrikül diyastol sonu volümünde ve sol ventrikül kas kütlesinde kısmi artışa yol açabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
It has been shown in many experimental animal studies that increased myocardial tension and ventricular filling after cardiac pericardiectomy leads to increased myocardial protein synthesis and increased left ventricular muscle mass. In this study, we aimed to show left ventricular mass changes, left ventricular end-systolic-end-diastolic volume changes, significant changes in systolic-diastolic blood pressure or wall stress after pericardiectomy performed in patients with normal ejection fraction undergoing coronary artery bypass graft (CABG) operation. Methods: Echocardiographic ventricular mass, end-diastolic volumes, end-systolic volumes, ejection fraction values were measured in the preoperative 1st day, postoperative 6th weeks and 6th months in our 32 patients who underwent elective coronary artery bypass operation with normal ejection fraction in our clinic. Results: According to the preoperative values echocardiographic evaluations showed that left ventricular muscle mass index (LVMMI) increased 15% at 6 weeks, %18 at 6 month after CABG operation ( p< 0,05). The mean left ventricular end diastolic volume index (LVEDVI) was 55 ±8 ml/m2 preoperatively , 67 ±10 ml/m2 at the 6th week and 70 ±12 ml/m2 at 6th month; this increase was significant respectively(p < 0.05). This enlargement occurred without changes in systolic and diastolic blood pressure and did not lead to significant changes in end-systolic volume and also end-systolic circumferential wall stress. In conclusion, in patients undergoing coronary artery bypass graft surgery pericardiectomy may lead to a partial increase in left ventricular end-diastolic volume and left ventricular muscle mass with better left ventricular filling.