Tıghtrope tekniği ile mini açık cerrahi tedavi uygulanan akut ileri akromioklavikular eklem çıkıklarında akromioklavikular eklem değişikliklerinin prospektif olarak değerlendirilmesi
Prospective evaluation of acromioclavicular joint changes in acute advanced acromioclavicular joint displacements with mini open surgical treatment with tightrope technique
- Tez No: 708385
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP DİNÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Akromioklavikular eklem yaralanmalarının tüm omuz yaralanmaları içindeki payı yaklaşık %9'udur. Bu yaralanmalar omuz eklemi hareket bozukluklarına ve ligaman hasarlarına neden olabilir. Erkeklerde kadınlara göre daha sık (5:1) izlenmektedir ve subluksasyon, dislokasyona oranla 2 kat daha fazla görülmektedir. AK eklem dislokasyonu genellikle temas sporuyla uğraşan genç sporcularda görülür. Konservatif tedavinin seçilmesi halinde hastalarda ağrılı omuz hareketleri, fonksiyon ve güç kaybı görülebilmektedir. Günümüzde en sık kullanılan sınıflama yöntemi Rockwood sınıflamasıdır. Genel yaklaşım Tip I ve Tip II için konservatif tedavi, Tip IV, V ve VI için cerrahi tedavi yönündedir. Tip 3 yaralanmaların tedavisi hakkında ise fikir birliğine varılamamıştır. Olgular yaralanmanın üzerinden geçen zamana göre akut/subakut/kronik olarak değerlendirilmektedir. Yaralanmayı takip eden ilk 3 hafta akut dönem olarak adlandırılır. AK eklem dislokasyonlarının cerrahi tedavisinde birçok yöntem tarif edilmiştir. Akut dönemde mekanik fiksasyon yöntemleri öne çıkmaktadır. Ancak mekanik fiksasyon uygulamalarından sonra çıkarılması için ek cerrahi işlem gereksinimi, implantın kırılması, fiksasyon yetersizliği ve ağrı gibi problemler gelişebilmektedir. Bu nedenle kortikal düğme fiksasyon tekniği gibi daha yenilikçi tekniklerin kullanımı son yıllarda gittikçe artmaktadır. 2017 ve 2021 yılları arasında kliniğimize başvuran hastalardan çalışma kriterlerini karşılayan 21 hasta çalışmaya dahil edildi ve tedavi sonrası takip edilerek sonuçlar kaydedildi. Aynı tarafta omuz, korakoid, akromion, klavikula ya da humerus kırığı olanlarla daha önceden omuzdan herhangi bir sebeple ameliyat olanlar dahil edilmedi. Travma anından itibaren 21 günden daha fazla geçen hastalar ameliyat edilseler de çalışma dışı bırakıldı. 18 yaşından küçük hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastalar klinik olarak son kontrollerinde Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (DASH) ve Constant omuz skoru testleri ile değerlendirildi. Radyolojik değerlendirme direkt grafi kullanılarak yapıldı. Grafilerde her iki omuz için KK ve AK eklem mesafeleri ölçüldü. Sonuç olarak kısa ve orta vadede tip 3 ve daha ileri AK eklem çıkıklarının tightrope ile fiksasyon yönteminin implant çıkarılmasına gerek kalmayan başarılı ve güvenilir bir yöntem olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The rate of acromioclavicular (AC) joint injuries in all shoulder injuries is approximately 9%. These injuries can cause shoulder joint movement disorders and ligament damage. It is observed more frequently in men (5:1) than in women, and subluxation is seen 2 times more than dislocation. AC joint dislocation is usually seen in young athletes engaged in contact sports. If conservative treatment is chosen, patients may experience painful shoulder movements, loss of function and strength. The most commonly used classification method is Rockwood classification. The general approach is conservative treatment for Types I and II, and surgical treatment for Types IV, V and VI. There is no consensus on the treatment of type 3 injuries. The cases are evaluated as acute/subacute/chronic according to the time elapsed since the injury. The first 3 weeks following the injury is called the acute period. Many methods have been described in the surgical treatment of AC joint dislocations. Mechanical fixation methods are the first choice in the acute period. However, problems such as the need for additional surgical procedures for removal, fracture of the implant, lack of fixation and pain may develop after mechanical fixation applications. Therefore, the use of more innovative techniques such as the cortical button fixation technique has been increasing in recent years. The patients who applied to our clinic between 2017 and 2021, 21 patients who met the study criteria were included in the study and the results were recorded after the treatment. Those with shoulder, coracoid, acromion, clavicle or humerus fractures on the same side and those who had previous shoulder surgery for any reason were not included. Patients who had more than 21 days from the moment of trauma were excluded from the study, even if they were operated on. Patients younger than 18 years of age were not included in the study. The Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (DASH) and Constant shoulder scores were used for clinical evaluation at their final follow-up. X-ray was used for radiological evaluation. Coracoclavicular (CC) and AC joint distances were measured for both shoulders on the radiographs. In conclusion, we think that the tightrope fixation method of type 3 and more advanced AC joint dislocations is a successful and reliable method that does not require removal of the implant in the short and medium term.