Sodyum perborat ve karbamid peroksitin ağartma etkisinin foton kullanıldığında veya kullanılmadığında oluşturduğu fotoakustik etkinin spektrofotometrik analiz ile değerlendirilmesi
Evaluation of photoacustic effect of sodium perborate and carbamid peroxide on bleaching effect, with or without use of photons, using spectrophotometric analysis
- Tez No: 635421
- Danışmanlar: PROF. DR. SENEM YİĞİT ÖZER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada; defibrine olmuş koyun kanı ile yapay olarak renklendirilmiş örnekler üzerinde, %37'lik karbamid peroksit (KP) ve sodyum perborat (SP)-hidrojen peroksit uygulanarak, meydana gelen devital beyazlatma etkileri karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Bununla beraber, her iki beyazlatma ajanının PIPS yöntemi ile aktive edilmesini takiben, beyazlatma üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çekilmiş 85 adet tek köklü ve tek kanallı, üst çene keser insan dişleri koyun kanı kullanılarak renklendirildi. Renklendirmeden sonra dişler, 4 deney ve 1 kontrol grubuna ayrıldı (n=17). Grup 1: %37 karbamid peroksit kullanılarak“walking bleach”yöntemiyle, Grup 2: sodyum perborat-%20 hidrojen peroksit kullanılarak“walking bleach”yöntemiyle, Grup 3: PIPS+%37 karbamid peroksit kullanılarak“termofotokatalitik”yöntemiyle, Grup 4: PIPS+sodyum perborat-%20 hidrojen peroksit kullanılarak“termofotokatalitik”yöntemiyle, toplamda seans sayısı 3 olacak şekilde; 7 günde bir; pulpa odasına beyazlatma ajanı tatbik edildi. Grup 5: kontrol grubuna ise herhangi bir işlem uygulanmadı. Renk tespiti, renklenme sonrası ve 7., 14. ve 21. günlerde spektrofotometre ile CIEL*a*b parametreleri kullanılarak yapıldı. Araştırmanın istatistiksel analizleri IBM SPSS Version 25,0 (SPSS Inc. Chicago, IL, ABD) paket programı kullanılarak tamamlandı ve tüm analizlerde anlamlılık düzeyi α=0,05 olarak kabul edildi. Araştırmada elde edilen istatiksel verilere göre; PIPS uygulanan sodyum perborat-hidrojen peroksit grubunda, PIPS uygulanmayan sodyum perborat-hidrojen peroksit grubuna göre tüm haftalarda istatiksel olarak daha fazla renk değişimi gerçekleştirdiği gözlenmiştir (p0,05). Termofotokatalitik yöntemin uygulandığı; PIPS+sodyum perborat-%20hidrojen peroksit grubu ile, PIPS+karbamid peroksit grubu arasında, üçüncü haftanın sonunda, renk değişimi açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark vardır (p0,05).Devital beyazlatma etkinliği açısından en fazla renk değişimi, sodyum perborat+%20 hidrojen peroksit PIPS ile birlikte kullanıldığında meydana gelmiştir. Lazerin kullanılması; karbamid peroksit içerikli ajanlar kullanıldığında fark yaratmamıştır; bu nedenle sodyum perborat içerikli beyazlatma ajanları ile çalışılırken klinikte beyazlatma etkisinin daha hzılı görülmesi arzu ediliyor ise lazer uygulaması ile birlikte yapılmasını tavsiye etmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Bleaching effects on devital teeth were evaluated comparatively either by applying 37% carbamide peroxide (KP) OR sodium perborate (SP)-hydrogen peroxide. Teeth were artificially coloured using defibrinAted sheep blood. In addition, both bleaching agents were activated using PIPS and effects of PIPS actıvatıon was compared regarding bleaching shades. 85 extracted human single-rooted maxillary incisor teeth were coloured using sheep blood. After coloUring, teeth were divided into 4 experimental and one control group (n = 17). Group 1:“walking bleach”technique with 37% carbamide peroxide, Group 2:“walking bleach”technique with sodium perborate-20% hydrogen peroxide, Group 3:“thermophotocatalytic”technique with PIPS+37% carbamide peroxide, Group 4:“thermophotocatalytic”technique with PIPS+sodium perborate-20% hydrogen peroxide. Group 5: no treatment was applied to the control group. Total number of sessions was limitted to 3 and bleaching agent was refreshed on following 7 days; having the agent applied into the pulp chamber. Colour measurement was performed on days 7, 14 and 21 with spectrophotometer using CIEL *a*b parameters. Statistical analysis of was performed using IBM SPSS Version 25.0 (SPSS Inc. Chicago, IL, USA) package program and the significance level was accepted as α = 0.05 in all analyzes. According to the data; it was observed that Group 4 (sodium perborate-hydrogen peroxide group with PIPS) showed statistically more change in colour during all weeks compared to other groups as well as the control. (p 0.05). Regarding Thermofotocatalytic technique; there was a statistically significant difference between PIPS+sodium perborate-20% hydrogen peroxide group and PIPS+carbamide peroxide group in terms of colour change at the end of the third week (p 0.05). Evaluating the bleaching efficacy on artificially coloured teeth, change in bleaching shades mostly occurred using sodium perborate+20% hydrogen peroxide with PIPS. In case of using PIPS; carbamide peroxide-containing agents did not make a difference regarding colour shades. Therefore, if faster bleaching in colour is desired; when using agents containing sodium perborate; PIPS usage is recommended clinically.