Kalsiyum silikat esaslı materyallerin diş renklenmesi üzerine etkisinin ve ağartma tedavisi sonrası renk değişiminin değerlendirilmesi: spektrofotometrik çalışma
The effect of calcium silicate based materials on tooth discoloration and evaluation of colour change after bleaching treatment: a spectrophotometric study
  1. Tez No: 648580
  2. Yazar: SERPİL SAĞIROĞLU AKSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAĞDAGÜL HELVACIOĞLU KIVANÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, kalsiyum silikat bazlı materyallerin kullanımından sonra diş renklenmesini değerlendirmek ve diş renklenmesi üzerinde intrakoronal ağartma işleminin etkilerini araştırmaktır. Çalışmada çürük, restorasyon, gelişimsel defekt, kron renklenmesi bulunmayan, periodontal nedenlerle çekilmiş 96 adet insan üst çene santral ve lateral kesici dişi kullanıldı. Dişlerin köklerinin apikal kısımları mine-sement birleşiminin 3 mm altından kesilerek uzaklaştırıldı. Koronal pulpa kemomekanik olarak uzaklaştırıldı ve silindirik elmas frez kullanılarak bir kavite (6 mm uzunlukx1,6 mm genişlik) hazırlandı. Örnekler rastgele 3 gruba ayrıldı: 2 deney grubu (n=45) ve bir kontrol grubu (n=6). Grup 1'deki kaviteler ProRoot MTA (Dentsply Tulsa Dental, Johnson City, ABD) ile doldurulurken, Grup 2'deki kaviteler Biodentine (Septodont, Saint Maur des Fosses, Fransa) ile dolduruldu. Kontrol grubu boş bırakıldı. Tüm örnekler 6 ay boyunca 37C'de %100 nemli ortamda etüvde bekletildi. Renk ölçümleri bir spektrofotometre (Vita Easyshade Compact, Vita Zahnfabrik, Bad Sackingen, Almanya) kullanılarak materyalin uygulanmasından önce (T0) ve materyal uygulandıktan 1 hafta (T1), 1 (T2), 3 (T3) ve 6 (T4) ay sonra yapıldı. 6 ay sonra, restorasyonlar ve materyaller dikkatlice uzaklaştırıldı. Grup 1 ve Grup 2'deki tüm örnekler 3 alt gruba ayrıldı (n=15) ve ağartma ajanlarından biri seçilerek tedavi edildi: Grup 1A ve Grup 2A, sodyum perborat (Merck, Darmstadt, Almanya) ve distile su karışımı ile intrakoronal beyazlatma; Grup 1B ve Grup 2B, %37'lik karbamid peroksit (Whiteness Super Endo, FGM, Brezilya) ile intrakoronal beyazlatma; Grup 1Cve Grup 2C, %37'lik karbamid peroksit+diyot lazer ile intrakoronal beyazlatma. Bir hafta ağartmadan sonra spektrofotometre kullanılarak renk ölçümleri yapıldı. Sadece Grup C'de, renk ölçümü diyot lazer uygulandıktan hemen sonra (1.gün) ve 1 hafta sonra olmak üzere iki kez yapıldı. Bütün renk değişim oranları (E) ve açıklık-koyuluk farkları (L) CIE L * a * b * sistemi kullanılarak hesaplandı. Bu çalışmadaki verilerin istatistiksel analizinde tekrarlı ölçüm varyans analizi (repeated-ANOVA) ve Kruskal Wallis kullanıldı (p=0,05). Tüm zaman aralıklarında Grup 1 ve Grup 2 arasında istatistiksel olarak önemli farklılıklar vardı (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate tooth discoloration after use of calcium silicate based materials (ProRoot MTA and Biodentine) and to examine the effect of internal bleaching on tooth discoloration. Ninety-six human maxiller central and lateral incisors, free of caries, restorations, development defects, crown discoloration, extracted for periodontal reasons were used. The roots were resected 3 mm below the cemento-enamel junction. The coronal pulp was chemomechanically removed and a cavity (6 mm lenghtx1,6 mm width) was prepared by using a cylindrical diamond bur. The specimens were randomly divided into three groups: 2 experimental groups (n=45) and a control group (n=6). Cavities in Group 1 were filled with ProRoot MTA (Dentsply Tulsa Dental, Johnson City, USA), whereas cavities in group 2 were filled with Biodentine (Septodont, Saint Maur des Fosses, France). Control group was not filled. All specimens were stored in an oven at 37C in 100% humidity for 6 months. Colour measurements were taken with a spectrophotometer before (T0) and at 1 week (T1), 1 (T2), 3 (T3), 6 (T4) months after the application of materials. After 6 months, the restorations and materials were carefully removed. All specimens in Group 1 and Group 2 were divided into three subgroups (n=15) and treated with one of the choosen bleaching agents: Group 1A and Group 2A, intracoronal bleaching with a paste of sodium perborate (Merck, Darmstadt, Germany) mixed with distilled water; Group 1B and Group 2B, intracoronal bleaching with 37% carbamide peroxide gel (Whiteness Super Endo, FGM, Brasil); Group 1C and Group 2C, intracoronal bleaching with 37% carbamide peroxide gel+diode laser irradiation. Colour measurements were taken with a spectrophotometer after 1 week bleaching treatment. At only Group C, the colour measurament was taken twice: Immediately (1 day) and 1 week after diode laser application. All colour change ratios (E) and lightness differences (L) were calculated by using CIE L*a*b* system. In this study data were analysed using repeated-ANOVA and Kruskal Wallis (p=0,05). There were statistically significant differences between Group 1 and Group 2 at all time intervals (p0,05).