Elit ve elit olmayan taekwondocuların antrenman yüklerinin ve motorik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of training loads and motoric properties of elite and non-elite taekwondo players
- Tez No: 635422
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÇATIKKAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışma, 2019-2020 sezonu hazırlık antrenman periyodunda 1 ay boyunca elit ve elit olmayan taekwondocuların haftalık içsel antrenman yüklerini ve motorik özelliklerini karşılaştırmayı ve elit-nonelit taekwondocular arasındaki farklılığın antrenman yükleri ya da motorik özelliklerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya İstanbul ilinde aktif spor yapan büyük erkekler kategorisi 63-68-74 kg sikletlerinde elit sekiz ve elit olmayan sekiz olmak üzere toplam 16 müsabık erkek gönüllü taekwondocu katılmıştır. Çalışmada yer alan elit ve elit olmayan taekwondocular çalışma süresince herhangi bir müsabakaya katılmamış ve elit taekwondocular haftada beş gün on saatlik teknik, taktik ve çabuk kuvvet; elit olmayan taekwondocular ise haftada üç gün altı saatlik teknik antrenmanlar yapmışlardır. Çalışma antrenman yükü ölçümlerinden ve antropometrik, çabukluk, sprint, izokinetik testlerden oluşmuştur. Çalışma başlamadan üç gün önce antropometrik testler, iki gün önce çeviklik ve sprint testleri ve bir gün önce izokinetik dinamometre testleri yapılmıştır. İçsel antrenman yükleri bir ay boyunca RPE yöntemiyle Yorgunluk İndeksi Hesaplama Modülü isimli telefon uygulamasıyla takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to compare weekly training loads and motoric characteristics of elite and nonelit taekwondo players for 1 month during the 2019-2020 season preparation training period and to reveal whether the difference between elite-nonelit taekwondo players is due to training loads or motoric features. Methods: A total of 16 competitor male volunteer taekwondo players, including elite eight and nonelit eight, who actively do sport in the 63-68-74 kg weight category of the big men in İstanbul participated in this study. The elite and nonelit taekwondo players in the study did not participate in any competition during the study and in weekly training programs, elite taekwondo players performed technical, tactical and explosive training five days a week. However nonelit taekwondo players performed just technical training three days a week. The study consisted of training load measurements and anthropometric, agility, sprint, isokinetic dynamometer tests. Anthropometric tests were done three days before the start of the study. Agility and sprint tests were done two days before the study. Isokinetic dynamometer tests were done one day before the study. Internal training loads were monitored for one month with the RPE method using the phone application called Fatigue Index Calculation Module.