Ulaşım sistemlerinde etmen tabanlı simülasyon geliştirilmesi ve bir lojistik firmasında vaka çalışması
Development of A agent based simulation in transportation systems and A case study in A logistics company
  1. Tez No: 635424
  2. Yazar: UĞUR KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences, Transportation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Almanya`da bulunan lojistik firmasının iki dağıtım merkezi ve satış noktaları arasında ithalat ve ihracat faaliyetlerinin yürütüldüğü karayolu ulaşım sistemlerinin analizi yapılmıştır. Bu analizler sonucunda yükleme ve boşaltma noktaları belirlenip bir çizelgeleme yapılmıştır. Bu önerilen çizelgelemenin performansı incelenmiştir. Bu tezin kapsamında yurtdışına ürün gönderip ürün alan bir lojistik firmasının ulaşım ağlarının kısıtlar dahilinde analizleri yapılıp simülasyon modeli gerçekleştirilerek filo operasyonlarının verimliliğinin arttırılması hedeflenmiştir. Var olan model üzerinde vaka çalışmaları ile gerçekte yapmaları zor olan rotalama, araç atama gibi kararlar alınmış ve bu kararların sonuçları analiz edilmiştir. Ayrıca Coğrafi Bilgi Sistemleri ile simülasyon metodunu birleştirerek lojistik firmasının satış noktaları, yükleme boşaltma noktaları harita üzerinde gösterilmiş ve lojistik firmasının etkinliklerinin simülasyon yöntemi ile incelenip analizi edilmiştir. Sevkiyatlar gerçek zamanlı izlenmiş olup anlık parametre değişiklikleri yapılarak test edilmiştir. İş sağlığı ve güvenliği açısından getirdiği yenilik ise iş sağlığı ve güvenliğindeki mevzuatta geçen günlük dinlenme zamanları, haftalık dinlenme zamanları ve günlük sürüş süreleri gibi parametrelerin simülasyon içine entegre edilmiş olmasıdır. Simülasyon sonucunda çeşitli grafikler ve raporlar ile durum analizleri yapılmış ve gerekli görülen kaynaklarda değişiklikler yapılarak optimum sonuçlar elde edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
For import and export activities to be carried out between two retailer and distribution points for a logistics company that is located in Germany, highway transport is analysed. Due to this analyses loading and unloading points are determined a scheduling is created. The performance of the advised scheduling is analysed. The aim of this thesis is to increase the efficiency of a company's which transports goods back and forth internationally even in situations where the company has limited access to the distribution network by creating a simulation model. In this model case studies are carried out, tasks which are difficult to perform in real life such a routing and vehicle designation are decided and analysed. By combining geographical information systems with simulation method, the logistics company's actions are monitored and analysed by showing the retail and loading/unloading points on the map. Transport is accomplished by being observed in real time and at the same time by making adjustments to parameters. These are then tested. The innovation it brought to the health and safety in a work environment by implementing parameters into the simulation such as daily break times, weakly rest times and daily driving times by taking account regulations. Optimum results are obtained by changing variables such as situational analyses and other various resources. After this is done simulation reports, graphs and results are analysed.