Farklı ısınma prosedürlerinin pulmoner fonksiyonlar ve dolaşım parametrelerine etkisi
Effect of different warm-up procedures on pulmonary functions and circulation parameters
- Tez No: 635423
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN AYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada farklı ısınma prosedürlerinin pulmoner fonksiyonlar ve dolaşım parametrelerine olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda Batman Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda eğitim gören öğrenciler (n:30, yaş: 22,89±2,09 yıl) kontrol uygulaması (KU), statik ısınma uygulaması (SIU), dinamik ısınma uygulaması (DIU), balistik ısınma uygulaması (BIU) ve proprioseftif nöromüsküler fasilitasyon ısınma uygulamasına (PNFIU) çapraz deney tasarımı randomizasyon yöntemiyle katıldı. Farklı ısınma uygulamaları ve ölçümler 24 saat arayla yapıldı. Dolaşım parametreleri olarak; sistolik-diastolik kan basıncı, kan şekeri, kalp atım hızı (KAH), oksijen satürasyonu (SpO2) ölçüldü. Solunum parametreleri olarak; 1.saniyede zorlu ekspirasyon volümü (FEV1), zorlu vital kapasite (FVC), tiffeneau oranı (FEV1/FVC), doruk ekspirasyon akımı (PEF), doruk inspirasyon akımı (PIF), maksimal solunum kapasitesi (MVV), vital kapasite (VC), tidal volüm (TV), inspiratuar vital kapasite (IVC) ölçüldü. Normallik sınaması için Shapiro-Wilk testi; homojenlik sınaması için Levene testi uygulandı. Isınma uygulamaları arasındaki değişimin analizi için tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi ve farklılığın hangi uygulamada olduğunun belirlenmesi için LSD düzeltme testi kullanıldı. Farklı ısınma prosedürleri arasında, sistolik kan basıncı, kan şekeri, KAH ve SpO2 ön-son test dolaşım parametreleri değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilirken diastolik kan basıncı değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilememiştir. Farklı ısınma prosedürleri arasında, FEV1, FVC, FEV1/FVC, PEF, PIF, PIF/PEF %, MVV, VC, TV, IVC ön-son test solunum parametreleri değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edildi. Sonuç olarak; farklı ısınma prosedürlerinin pulmoner fonksiyonlara ve dolaşım parametrelerine olumlu etkileri olduğu; özellikle balistik ısınma, dinamik ısınma ve PNF ısınma uygulaması etkisinin daha yüksek olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of different warm-up procedures on pulmonary functions and circulation parameters. In our study, students studying in Batman University School of Physical Education and Sports (n: 30, age: 22.89 ± 2.09 years) control application (KU), static heating application (SIU), dynamic heating application (DIU), ballistic The cross-experiment design participated in the warm-up application (BIU) and the proprioceptive neuromuscular facilitation warm-up application (PNFIU) by randomization. Different warm-up applications and measurements were made with an interval of 24 hours. As circulation parameters; systolic-diastolic blood pressure, blood sugar, heart rate (HR), oxygen saturation (SpO2) were measured. As respiratory parameters; In the second second, forced expiratory volume (FEV1), forced vital capacity (FVC), typhfeneau ratio (FEV1 / FVC), peak expiratory flow (PEF), peak inspiratory flow (PIF), maximal breathing capacity (MVV), vital capacity (VC ), tidal volume (TV), inspiratory vital capacity (IVC) were measured. Shapiro-Wilk test for normality testing; Levene test was applied to test homogeneity. For the analysis of the change between warm-up applications, one-way analysis of variance in repeated measurements and LSD correction test were used to determine which application the difference is in. While there were statistically significant differences in systolic blood pressure, blood glucose, HR and SpO2 pre-posttest circulation parameters between different warm-up procedures, no statistically significant differences in diastolic blood pressure values were detected. There were statistically significant differences in FEV1, FVC, FEV1 / FVC, PEF, PIF, PIF / PEF%, MVV, VC, TV, IVC pre-post-test respiratory parameters between different warm-up procedures. As a result; different warm-up procedures have positive effects on pulmonary functions and circulation parameters; It can be said that the effect of ballistic warm-up, dynamic warm-up and PNF warm-up application is higher.