Tiroid nodüllerinin benign-malign ayrımında mikrovasküler doppler ultrason ve q-pack yazılımın etkinliğinin araştırılması
- Tez No: 635425
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAN CİMİLLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tiroid nodülü, farklı özellikleri ile tiroid parankiminden ayrılabilen kitlesel oluşumlardır. Tiroid nodüllerinin büyük çoğunluğu benigndir. Fakat tiroid kanseri insidansı son 30 yılda yaklaşık 3 kat artmıştır. MikroV Doppler USG, küçük çaplı veya yavaş akımı olan damarları yüksek duyarlılık ve uzaysal rezolüsyonla görüntüleme imkanı sağlayan kolay uygulanabilir non-invaziv bir tekniktir. Q-pack, Doppler USG ile değerlendirdiğimiz dokudaki vaskülarite hakkında kantitatif sonuçlar elde etmemizi sağlayan bir uygulamadır. Çalışmamızda MicroV Doppler USG ve Q-pack uygulamasının malign tiroid nodüllerini, benign nodüllerden ayırmadaki diagnostik performansı incelenecektir. Malign nodüllerdeki yeni gelişen düzensiz vasküler yapılar göz önüne alındığında, mikroV Doppler USG ve Q-pack uygulamasının tanı koymada yardımcı olabileceği düşünülmektedir. GEREÇ VE YÖNTEM: Hastanemiz girişimsel Radyoloji polikliniğine başvuran, USG ile tiroid nodülü saptanan ve çalışma kriterlerimize uyan hastalar prospektif olarak incelendi. 19-69 yaş aralığında 94 kadın, 22 erkek hastada toplam 116 nodül çalışmamıza dahil edildi. İİAB önerilen 116 nodül sırasıyla B-mod USG, renkli, X-flow ve mikroV Doppler USG ile incelendi. Ayrıca mikroV Doppler USG incelemesi sırasında Q-pack uygulaması ile tiroid nodülü ve komşuluğundaki tiroid parankimi değerlendirildi. USG incelemeleri sonrasında nodüllere İİAB yapıldı ve histopatolojik sonuçlar elde edildi. BULGULAR: Çalışmaya toplam 114 hastada 116 nodül dahil edildi. İİAB sonucunda 89'u (%76.7) benign, 27'si (%23.3) malign olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Thyroid nodules are mass formations that can be separated from the thyroid parenchyma with their different features. The vast majority of thyroid nodules are benign. However, the incidence of thyroid cancer has increased nearly 3 times in the past 30 years. MikroV Doppler USG is an easy-to-apply, non-invasive technique that allows to display small or slow flow vessels with high sensitivity and spatial resolution. Q-pack is an application that allows us to obtain quantitative results about vascularity in the tissue that we evaluate with Doppler USG. In our study, the diagnostic performance of MicroV Doppler USG and Q-pack application in separating malignant thyroid nodules from benign nodules will be examined. Given the emerging irregular vascular structures in malignant nodules, it is thought that microV Doppler USG and Q-pack application can help in diagnosis. Materials and Methods: Patients who applied to the interventional radiology outpatient clinic of our hospital, who had a thyroid nodule with USG, and who met our study criteria were examined prospectively. A total of 116 nodules in 94 women and 22 men aged between 19 to 69 were included in our study. 116 nodules that were suggested FNAB by a clinician were examined with B-mode USG, color, X-flow and microV Doppler USG, respectively. In addition, during microV Doppler USG examination, thyroid nodule and its adjacent thyroid parenchyma were evaluated with Q-pack application. After USG examinations, FNAB was performed on the nodules and histopathological results were obtained. Results: The study included 116 nodules in 114 patients. After FNAB, 89 (76.7%) were determined as benign and 27 (23.3%) as malignant according to pathological reports.