Gebelikte yaşanan yakınmaların trimesterlere göre sıklığının ve bu yakınmaların yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi
Frequency of pregnancy in pregnancy according to trimestersand examining the impact of these approaches on the quality of life
  1. Tez No: 635453
  2. Yazar: MUSTAFA FURKAN ÜRÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA GÜNER EMÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırma, gebelerin gebelikte yaşadıkları yakınmaların trimesterlere göre sıklığını ve bu yakınmaların yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Kasım 2018- Nisan 2019 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerine başvuran ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 70 gebe oluşturmuştur. Veri toplama araçları uygulanmadan önce gerekli etik kurul onayı ve kurum izni alınmıştır. Araştırmanın verileri; konuya ilişkin literatür taraması sonucunda gebelerin sosyo-demografik özelliklerini, obstetrik öykülerini belirlemeye yönelik oluşturulan kişisel bilgi formu, gebelikte görülen yakınmalar ve yaşam kalitesine etkisi anketi kullanılarak toplanmıştır. Çalışmanın araştırma problemleri doğrultusunda ölçme aracında yer alan her bir madde için ayrı ayrı analizler yapılmıştır. Araştırmada kullanılan değişkenlerin betimsel istatistiklerinin değerlendirilmesinde yüzdelik, frekans, Cochran Q testi, sıralı (Ordinal) lojistik regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out descriptively to determine the frequency of complaints experienced by pregnant women during pregnancy compared to trimesters and the effect of these complaints on the quality of life. The sample of the study consisted of 70 pregnant women who applied to the Adana City Education and Research Hospital Gynecology and Obstetrics outpatient clinics between November 2018 and April 2019 and who met the inclusion criteria for this research. Required ethics committee approval and institutional approval were obtained before data collection. The data of the research; As a result of the literature review related to the subject, the socio-demographic characteristics of pregnant women were collected using a personal information form designed to determine obstetric histories, complaints during pregnancy and the impact on quality of life scale. In line with the research problems of this study, separate analyzes were made for each of the items in the measuring tool. Percentage, frequency, Cochran Q test and ordinal logistic regression analysis were used to evaluate descriptive statistics of the variables used in the research.