Harran Üniversitesi'nde spor yapan ve spor yapmayan üniversite öğrencilerinin sosyal beceri, saldırganlık ve spor ahlakı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of social skills, attack and sports moral levels of university students who sports and does not sports at Harran University
- Tez No: 635452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNA USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, Haran Üniversitesinde spor yapan üniversite öğrencileriyle spor yapmayanların sosyal beceri, saldırganlık ve spor ahlakı durumlarının incelenmesiyle sporun sosyal beceriyi geliştirici özelliğini, sporda ve toplumdaki olumsuz davranışları azalttığını, bireyin ve sporcunun ahlaki potansiyeline olumlu katkı sağladığını göstermek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın evrenini, Harran Üniversitesinde öğrenim gören öğrenciler oluşturmuştur. Çalışmanın örneklemini ise uygulanan formlarını doğru ve eksiksiz dolduran kadın ve erkekten oluşan toplam 300 öğrenci oluşturmuştur. Bu çalışmada araştırma modeli olarak betimsel araştırma yöntemlerinden biri olan genel tarama modeli kullanılarak anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak kişisel bilgi formu, Riggo SBE envanteri, saldırganlık tutumu ölçeği ve spor ahlakı ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada demografik özellikler için tanımlayıcı istatistikler ve frekans testleri kullanılmıştır. Ayrıca verilerin analizi için üç ölçeğinde güvenirlik analizi yapılıp ölçeklerin Cronbach's Alpha değerlerinin güvenirlik derecelerinin oldukça yüksek olduğu görülmüştür. Analizde ortalama, standart sapma analiz teknikleri uygulanmıştır. Verilerin analizinde fark analizi için iki değişkenli olanlarda bağımsız gruplar t- testi uygulanmıştır. Değişkenlerin ilişki yönü için korelasyon ve etki seviyeleri için regresyon analizi yapılmıştır. Analizler sonucunda; Çalışmaya katılan üniversite öğrencilerinin spor yapanları ile spor yapmayanlar arasında toplam saldırganlık tutumu ve ahlaktan uzaklaşma düzeyinde anlamlı düzeyde bir farklılığa rastlanırken sosyal beceri düzeyinde anlamlı bir farlılığa rastlanılmamıştır. Spor lisans ve rekreatif spor değişkenleri bakımından toplam sosyal beceri, saldırganlık tutumu ve ahlaktan uzaklaşma düzeyinde anlamlı düzeyde bir farklılığa rastlanılmamıştır. Spor yapmama veya rekreatif spor yapma değişkenleri bakımından sosyal beceri düzeyinde anlamlı bir farlılığa rastlanmazken saldırganlık tutumu ve ahlaktan uzaklaşma düzeylerinde anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Spor yapmama ve lisanslı spor yapma değişkeni bakımından sosyal beceri düzeyinde anlamlı bir farlılığa rastlanmazken saldırganlık tutumu ve ahlaktan uzaklaşma düzeylerinde anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Spor yapmama ve antrenör veya hakemlik değişkeni bakımından sosyal beceri düzeyinde anlamlı bir farlılığa rastlanmazken saldırganlık tutumu ve ahlaktan uzaklaşma düzeylerinde anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Fakülte değişkeni bakımından sosyal beceri düzeyinde anlamlı bir farlılığa rastlanmazken saldırganlık tutumu ve ahlaktan uzaklaşma düzeylerinde anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Spor yapmayanlarda korelasyon testi sonucunda sosyal beceri ile saldırganlık tutumu ve ahlaktan uzaklaşma arasında anlamlı düzeyde bir ilişkiye rastlanmazken saldırganlık tutumu ile ahlaktan uzaklaşma aralarında pozitif yönlü anlamlı bir ilişkiye rastlanılmıştır. Spor yapanlarda yapılan korelasyon testi sonucunda sosyal beceri ile saldırganlık tutumu arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki görülmüştür. Sosyal beceri ile ahlaktan uzaklaşma arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki görülmüştür. Saldırganlık tutumu ile ahlaktan uzaklaşma arasında pozitif anlamlı ilişki görülmüştür. Ayrıca regresyon analizi sonucuna göre spor yapma, sosyal beceri, lisanslı (a) ahlaktan uzaklaşmayı pozitif yönde etkilemektedir, buna spor yapma, sosyal beceri, lisanslı (a) gelişim oranı ahlaktan uzaklaşmanın oranına pozitif katkı sağlamaktadır. Spor yapma, sosyal beceri, lisanslı, saldırganlık tutumu (b) ahlaktan uzaklaşmayı pozitif yönde etkilemektedir, buna göre Spor yapma, sosyal beceri, lisanslı, saldırganlık tutumu (b) bir grup olarak oransal gelişimi ahlaktan uzaklaşmanın oranına pozitif katkı sağladığı görülmüştür. Üniversite öğrencilerinin ahlaktan uzaklaşma düzeyleri ile spor yapma, sosyal beceri, lisanslı (a) ve spor yapma, sosyal beceri, lisanslı, saldırganlık tutumu (b) grupları arasında yüksek düzeyli anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to show that the sports students developing sports skills in sports and society reduce their negative behaviors in sports and society, and contribute positively to the moral potential of the individual and athlete, by examining the social skills, aggression and sports ethics of those who do not do sports with students who do sports at Haran University. The universe of the study was composed of students studying at Harran University. The sample of the study consisted of 300 students consisting of men and women who filled the applied forms correctly and completely. In this study, a survey was carried out using a general survey model, one of the descriptive research methods, as a research model. Personal information form, Riggo SBE inventory, aggression attitude scale and sports moral scale were used as data collection tools. Descriptive statistics and frequency tests were used for demographic features in the study. In addition, for the analysis of the data, three-scale reliability analysis was made and Cronbach's Alpha values of the scales were found to be quite high. Average, standard deviation analysis techniques were used in the analysis. In the analysis of the data, independent groups t-test was applied in bivariate for difference analysis. For correlation of variables, regression analysis was performed for correlation and effect levels. As a result of the analysis; While there was a significant difference in the total aggression attitude and moral disengagement level between the sports students and non-sports students of the university students participating in the study, there was no significant difference in the social skill level. There was no significant difference in terms of total social skills, aggression attitude and moral withdrawal in terms of sports license and recreational sports variables. No significant difference was found in social skill level in terms of non-sports or recreative sports variables, but a significant difference was found in aggression attitude and moral removal. There was no significant difference in the social skill level in terms of non-sports and licensed sports variables, whereas there was a significant difference in aggression attitude and moral removal. No significant difference was found in social skill level in terms of non-sports and coach or referee variables, but a significant difference in aggression attitude and moral removal. There was no significant difference in social skill level in terms of faculty variable, but a significant difference was found in aggression attitude and moral removal. As a result of the correlation test, no significant relationship was found between social skill and aggression attitude and moral disengagement, but a positive relationship was found between aggression and morality. As a result of the correlation test performed in sports, a positive relationship was found between social skill and aggression attitude. There was a positive relationship between social skills and moral disengagement. There was a positive relationship between aggression attitude and withdrawal from morality. In addition, according to the results of the regression analysis, sports, social skills, (a) positively affect the departure from morality, to this, sports, social skills, licensed (a) development rate contributes positively to the rate of moral removal. Playing sports, social skills, licensed, aggressive attitude (b) positively affects to move away from morality. Accordingly, sports, social skills, licensed, aggressive attitudes (b) as a group have been shown to contribute positively to the proportion of moral development. It has been observed that there is a high level meaningful relationship between university students' levels of moral disengagement and sports, social skills, licensed (a) and sports, social skills, licensed, aggressive attitude (b) groups.