Diyabetik ketoasidoz tanılı çocuklarda elektrokardiyografik bulguların değerlendirilmesi
Evaluation of electrocardiographic findings in children with diabetic ketoacidosis
- Tez No: 635457
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ŞAP
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
 - Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Çocuklarda diyabetik ketoasidoz (DKA) tablosunun oluşturduğu metabolik bozuklukların (hiperglisemi, ketonemi, metabolik asidoz, elektrolit düzensizlikleri vs.) elektrokardiyografi (EKG) üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma Aralık 2018 – Mart 2020 tarihleri arasında yapıldı ve DKA tanılı 39 çocuk ile yaş ve cinsiyet olarak uyumlu 40 sağlıklı çocuk dâhil edildi. Hasta grubundan birincisi DKA anında, ikincisi DKA düzeldikten 3-7 gün sonra ve üçüncüsü taburculuktan yaklaşık 1-2 hafta sonra olmak üzere toplamda üç ve kontrol grubundan ise bir adet EKG kaydı alındı. Tüm olguların demografik özellikleri incelendi, elektrokardiyografik olarak P dispersiyonu (Pd), QT dispersiyonu (QTd), QTc dispersiyonu (QTcd) ve Tp-e intervali ile Tp-e/QT ve Tp-e/QTc oranları değerlendirildi. Bulgular: Hasta grubunun yaş ortalaması 10,50±4,12 yıl ve kontrol grubunun ise 10,47±4,11 yıl idi. Hasta grubunun %59,0'u kız (n=23) ve %41,0'i erkek (n=16), ve kontrol grubunun %60,0'ı kız (n=24) ve %40,0'ı (n=16) erkek idi. Hasta ve kontrol grupları arasında cinsiyet ve yaş bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to study the effects of metabolic disorders (hyperglycemia, ketonemia, metabolic acidosis, electrolyte irregularities, etc.) on electrocardiography (ECG) as a result of the diabetic ketoacidosis in children. Method: This study was performed between December 2018 and March 2020 and included 39 children with diabetic ketoacidosis (DKA) and age and gender matched 40 healthy children. Three ECGs were obtained from the patient group; first at the moment of DKA, second after the DKA recovered (3-7 days later), and third approximately 1-2 weeks later after discharge from hospital. Demographic characteristics of all cases were examined, and also P dispersion (Pd), QT dispersion (QTd), QTc dispersion (QTcd), Tp-e intervals, and the ratios of Tp-e/QT and Tp-e/QTc were measured electrocardiographically. Results: The mean age of the patient group was 10.50±4.12 years and of the control group was 10.47±4.11 years. Of the cases: 59.0% were female (n=23) and 41.0% were male (n=16) in patient group, and 60.0% were female (n=24) and 40.0% were male (n=16) in control group. There was no statistically significant difference between the patient and control groups in terms of gender and age (p>0.05).