Titanyum dioksit nanokompozitlerinin sentezi ve fotokatalitik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and investigation of photocatalytic properties of titanium dioxide nanocomposites
- Tez No: 635464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Titanyum dioksit yarı iletken nanopartikülü eşsiz optik ve elektriksel özelliklerinden dolayı fotokataliz çalışmalarında önemli ve gelecek vaad eden katalizör türüdür. Bir çok fotokatalizör arasında titanyum dioksit günümüzdeki ve gelecekdeki endüstriyel kullanımlar için ideal bir malzemedir. Bu çalışmada basit alev transferi yöntemi ve hidrotermal yöntem ile sentezlenen ve ayrıca endüstriyel olarak temin edilen titanyum dioksite farklı katkılar eklenerek nanokompozitler elde edilmiştir. Demir, magnezyum katkısı yapılmış titanyum dioksit ve hidroksiapatit, baryum sülfat ilaveli kompozitlerin kristal faz yapısı, yüzey morfolojisi ve kimyasal bağ yapısı XRD, SEM, BET, FTIR, yansıma analizi ve partikül boyut analizleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Fotokatalitik performansı Uv-Vis spektroskopisi kullanılarak incelenmiştir. Hidroksiapatit ve baryum sülfat katkısı, fotokatalizörün toplam yüzey alanını arttırarak titanyum dioksitin UV ışık altındaki absorbsiyon yeteneğini geliştirmiştir. Titanyum dioksite demir ve magnezyum katkısı yapıldığında PVA (polivinil alkol), uridin ve selüloz asetatın fotokatalitik bozunmasının gerçekleştiği gözlemlenmiştir. Katkılı titanyum dioksit nanokompozitlerinin fotokatalitik performansnın katkısız titanyum dioksite göre daha iyi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Titanium dioxide is important and promising catalysis on photocatalysis studies with its unique semiconductor optical and electrical properties. Among many photocatalysts, titanium dioxide is an ideal material for present and future industrial applications. In this study, nanocomposites were obtained with different dopants to titanium dioxide which synthesized by simple flame transfer method, hydrothermal method and commercially purchased. The crystal phase structure, surface morphology, and chemical bond structure of iron and magnesium doped titanium dioxide and hydroxyapatite, barium sulfate added composites were characterized by using XRD, SEM, BET, FTIR, reflection and particle size analysis. The photocatalytic performance was analyzed using UV-Vis spectroscopy. Hydroxyapatite and barium sulfate additive improved titanium dioxide's absorption ability under UV light by increasing the total surface area of the photocatalyst. Photocatalytic degradation of PVA (polyvinyl alcohol), uridine and cellulose acetate was observed when iron and magnesium were doped to titanium dioxide. It was observed that the photocatalytic performance of doped titanium dioxide nanocomposites was better than undoped titanium dioxide.