Okul öncesi çocuklardaki dil ve konuşma bozuklukları hakkında okul öncesi öğretmenlerin farkındalığının belirlenmesi (Ordu ili örneklemi)
Determining awareness of preschool teachers about preschoolers with speech and language disorders (Ordu province)
- Tez No: 635468
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR MAVİŞ, DOÇ. DR. MÜZEYYEN ÇİYİLTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada, Ordu ilinde okul öncesi dönemde bulunan çocuklarda görülen dil ve konuşma bozukluklarının yaygınlık oranlarını öğretmenlerin görüşlerine dayanarak belirlemek ve çocukların demografik özellikleri ile ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. Okul öncesi dönemde bulunan çocuklarda dil ve konuşma bozukluklarının oranlarını ve cinsiyet, yaş, okul ilişkilerini incelemek için tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada Ordu ilinde bulunan 70 okul öncesi öğretmenlerinden anket yoluyla alınan bilgiler ulaşılan 1363 öğrenci bulunmaktadır. 1363 öğrencide; bir veya birden çok bozukluğa sahip çocukların sayısı 118, yaygınlık oranı ise %8,66 olarak tespit edilmiştir. Araştırmanın bütününe göre öğretmenlerin en çok gözlemlediği bozukluk konuşma sesi bozukluğudur. Araştırmada öğretmenlerden alınan bilgilere göre dil ve konuşma bozukluklarının erkek çocuklarda kızlara göre daha yaygın olduğu ve iki cinsiyette de en çok bulunan problemin konuşma sesi bozukluğu olduğu görülmüştür. Kekemelik ile cinsiyet arasındaki istatistiksel ilişki anlamlı bulunup, erkek çocuklarda kekemelik görülme oranının kızlara göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bozuklukların 4 yaş grubunda görülme sıklığı en yüksek, 6 yaş grubunda ise en düşüktür. Araştırmada dil ve konuşma bozukluklarının erkek çocuklarda kızlara göre daha yaygın olarak görüldüğü ve yaş grubu büyüdükçe yaygınlık oranının azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The present study aims to determine the prevalence rate of language and speech disorders in preschoolers regarding teachers' awareness and analyze its association with demographic characteristics of children in the province of Ordu. The scanning method was preferred in order to analyze the rates of language and speech disorders in preschoolers and their association with age, gender, and school. 1363 students whose information was obtained through a survey from 70 preschool teachers in the province of Ordu were included in the study. Among these 1363 students, the number of students who had one or more disorders was determined to be 118, while the prevalence rate was determined to be %8,66. Based on the grand scheme of the study, it can be stated that the most common disorder was speech sound disorder. In the study, it was noticed that language and speech disorders are more prevalent in male children than in female children, and that speech sound disorder was the most common one in both genders. There was a statistically significant relationship between stuttering and gender, and it was determined that the incidence rate of stuttering was significantly higher in male children compared to female children. The incidence rate of the disorders was detected to be the highest at age four, and it was detected to be the lowest at age six. The study demonstrated that language and speech disorders were more prevalent in male children than in female children, and that the prevalence rate decreased from one age group to a consecutive one.