Perfloropentasen ince filmlerin farklı kimyasal yapılara sahip alttaşlar üzerinde incelenmesi
Investigation of perfluoropentacene thin films on substrates with different chemical structures
  1. Tez No: 635469
  2. Yazar: ADEM YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH DANIŞMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Physics and Physics Engineering, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Organik yarı-iletkenler (OYİler) hakkındaki çalışmalar, bu maddelerin farklı elektronik aygıt uygulamalarındaki üstün/ümit vaat eden özellikleri nedeni ile artan bir hızda/yoğunlukta devam etmektedir. Bu çalışmada, düz ve basamaklı (vicinal) Au(111) ve Ag(111) yüzeyler üzerindeki perfloropentasen (PFP,C22F14) ince filmlerin, film kalınlığına, alttaşların fiziksel ve kimyasal yapılarının etkisi, film büyütme esnasındaki molekül akısı ve enerjisine ve metal yüzeyin basamak yoğunluğuna bağlı yapılarının aydınlatılması ve dolayısıyla en yüksek kaliteli filmi veren parametrelerin ortaya çıkarılması amacıyla, Süpersonik Moleküler Demet Kaplama (SMDK) tekniği ile elde edilen PFP ince filmlerin yapısal özelliklerini araştırmak amaçlanmıştır. Bu çalışma iki aşamadan oluşmaktadır, ilk aşamada PFP ince filmlerin karakterizasyonu için, Atomik Kuvvet Mikroskobu (AKM), Temas Açısı ölçümleri (CA) ve X-Işını Fotoelektron spektroskopisi (XPS) gibi geleneksel teknikler kullanılmıştır. İkinci aşamada ise, yeni bir helyum kırınım sisteminin dizaynı ve kurulumu, ve bu kurulumla PFP filmlerinin kristalografik özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Elde edilen sonuçlar PFP moleküllerinin, hem ilk hem de üst katmanlarda dik oryantasyon ile dizilidiğini göstermektedir. İlk katman yüzeyi tamamen ıslatmaya eğilimli iken, ilk katman neredeyse yüzeyi tamamen kapladıktan sonra, ikinci ve diğer üst katmanlar bu ilk katman üzerinde, katman-artı-adacık (Stranski-Krastanov) büyüme modunda iğnemsi adacıklar oluşturmaktadırlar. Alttaş yüzey hidrofobikliği ve kaplama hızı (DR), ilk katman adacıklarının ortalama adacık boyutunu (MGS) ve adacık dendiritikliğini doğrudan etkilemektedir. Film oluşumu, yüksek kinetik enerjili demet durumunda daha hızlıdır. Yeni helyum kırınımı sisteminin kurulumu tamamlanmış ve sistemin tüm parçalarının performansı test edilmiştir. Son optimizasyon ve küçük bazı değişikliklerin ardından, sistem kırınım verilerini toplamaya hazırdır.
Özet (Çeviri)
Due to their promising properties in electronic device applications, organic semiconductors (OSs) are being studied heavily. In this study, we aimed to investigate the structural properties of PerFluoroPentacene (PFP) thin films on flat and vicinal Au(111), and Ag(111) surfaces grown by the Supersonic Beam Deposition(SMBD) technique as a function of film thickness, metal surface step density, the effect of chemical and electronic properties of substrate, molecular flux (deposition rate), and energy during film growth which will enable us to determine the growth parameters that yield the highest quality PFP films. This study consists of two stages. In the first stage, we used conventional techniques such as Atomic Force Microscopy (AFM), Contact Angle measurements (CAs) and X-Ray Photoelectron Spectroscopy (XPS) for PFP film characterization. In the second stage, we aimed to present the design and construction of a new He diffraction system and the investigation of crystallographic properties of PFP films with this setup. The results indicate that PFP molecules arrange in standing-up orientation in the first layer and upper layers on all surfaces. The first layer of PFP thin films tends to wet the substrate surfaces, and after the first layer is almost completely covered, the second and other layers start to grow with needle-like grains which indicate a layer plus island (Stranski–Krastanov) growth mode. Substrate surface hydrophobicity and deposition rate directly affect the mean grain size and dendriticy of the first layer grains. The film formation is observed to be faster when the PFP molecules were seeded in lighter carrier gas resulting in higher kinetic energy PFP molecules. Construction of the new helium diffraction system was completed, and the performance of all parts of the system was tested. After a final optimization and minor modifications, the system is ready to collect diffraction data.