Forced migration and intergroup relations: Arab-Turkish citizens'perceptions of Syrians in Turkey
Zorunlu göç ve gruplararası ilişkiler: Türkiyeli Arap vatandaşların Türkiye'deki Suriyelilere yönelik algısı
  1. Tez No: 635534
  2. Yazar: ZEYNO KEÇECİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BETÜL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma göç alan toplum üyeleri ve göçmenler arasındaki mezhepsel farklılıkların bu iki grup arasındaki ilişkiyi nasıl etkilediğine bakarak, göç ve göçmenlere yönelik algının az çalışılmış bir boyutuna katkı yapmayı hedeflemektedir. Araştırma Türkiyeli Arap vatandaşların Suriyelileri nasıl algıladığını ve etnik, kültürel ve dini bağlantıların onların Suriyelilere yönelik algısını nasıl etkilediğini incelemektedir. Araştırmanın verileri Mersin ve Mardin'deki Türkiyeli Arap vatandaşlarla yarı-yapılandırılmış ve yüz yüze toplam 40 görüşmeden elde edilmiştir. Çalışmanın bulguları katılımcıların mezhebi kimliklerinin onların Suriyelilere yönelik algısını etkilediğini göstermektedir. Çalışmanın diğer bulguları bir yandan Arap olmak ve Arapça konuşmanın katılımcıların Suriyelilere yönelik algısını olumlu etkilediğini, fakat diğer yandan, katılımcıların milli kimliklerine atfettikleri önem derecesine bağlı olarak, Suriyelileri yabancı olarak gördüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to contribute to a narrowly studied dimension of migration and attitudes towards immigrants by looking at how sectarian differences between immigrants and members of the immigrant-receiving communities influence the relationship between these two communities. It examines how the Arab-Turkish citizens perceive Syrians in Turkey and how ethnic, cultural, and religious linkages influence their perceptions of Syrians in Turkey. Data of the study are obtained from a total of 40 semi-structured and face-to-face interviews with Arab-Turkish citizens from Mersin and Mardin. The findings of the study suggest that the respondents' sectarian affiliations influence the way they perceive Syrians. Other findings of the study suggest that, on the one side, being Arab and speaking Arabic positively influences the participants' perceptions towards Syrians. However, on the other side, respondents perceive the Syrians as outsiders depending on the level of importance attributed to their national identities.