Avanos çömlekçiliği
Avanos pottery
  1. Tez No: 63554
  2. Yazar: BENGÜTAY HAYIRSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. SEVİM ÇİZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çömlekçilik, uygarlıkları ve onların kültürlerini günümüze aktaran bir sanat dalıdır. Avanos yöresi de pek çok uygarlığa tanık olmuştur. O tarihlerden bu yana, çömlekçilik babadan oğula geçerek günümüze kadar gelmiştir. Yapılan çalışmada; Avanos yöresindeki çömlekçiliğin, bilinen ve bilinmeyen yönlerinin araştırılarak, yöresel ve geleneksel formların ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Birinci bölümde, çömlekçiliğin ve Avanos'un tarihsel gelişimi ele alınmaktadır. İkinci bölümde, Avanos'ta çömlekçilik ve buna bağlı olarak yörenin kili, atölyeleri, eski ustaları, fırınları kısaca tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde de geleneksel formlar ele alınmıştır. v
Özet (Çeviri)
Pottery is a branch of art that transfers civilizations and their culture to this time. Also Avanos region has had a lot of civilizations. From old times until now, pottery has reached its existing stance through heridity. In this study, it was aimed to find out regional and traditional forms. The investigating known and unknown specialities of pottery in Avanos region. In the first section, historical development of Avanos and pottery was examined. In the second section, pottery in Avanos and in relation to this, the clay in the region, work shops and old masters were introduced. In the third section, traditional forms were examined. VI