1980 sonrası ekonomik gelişmelerin işgücü ve çalışma koşullarına etkisi
- Tez No: 63553
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET SÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
ÖZET E. Dünya Savaşı sonrası yaşanan uzun süreli istikrar döneminin (Altın Çağ) ardından, 1970'li yıllara gelindiğinde tüm dünya ekonomileri yeni bir kriz içerisine girmişlerdir. Hemen hemen tüm ülkelerde ekonomik büyüme yavaşlamış, işsizlik ve enflasyon hızla yükselmiştir. 1970'li yıllar bu sorunlar içerisinde ara bir dönem olarak geçilmiştir. 1980 sonrası ise, krizden çıkış yollarının arandığı yeni bir dönem olmuştur. Bu dönemde tüm dünya ülkeleri ekonomik bakımdan yemden yapılanma süreci içerisine girmişlerdir. İlk olarak, ekonomik düşüncede ve politikalarda değişim yaşanmış, neo-liberalizm yeniden egemen duruma gelmiş, özelleştirme uygulamaları hızla artmış ve devletin rolü tartışılmaya başlanmıştır. Bu arada bilgi ve iletişim teknolojilerindeki muhteşem gelişmeler üretimin, ticaretin ve sermayenin küreselleşmesine neden olmuştur. Küresel rekabet artmış ve herşey rekabet gücünü arttırmak üzerine yapılanmıştır. Ekonomide makro düzeyde yaşanan bu gelişmeler üretim sisteminin de yeniden yapılanmasına neden olmuştur. Savaş sonrasının egemen üretim sistemi“Fordizm”yerini, esneklik temeline dayak“Post-Fordizm”e bırakmıştır. Ekonomide ve üretim sisteminde ortaya çıkan bu yapısal değişimler işgücü ve çalışma koşullarım önemli ölçüde etkilemiştir. İşgücünün önemli bir kısmı endüstri sektöründen hizmetler sektörüne kaymış, işgücünün nitelik düzeyi farklılaşmış, işgücü piyasasında yeni bir kutuplaşma ortaya çıkmıştır. İşgücünün esnek kullanımı gündeme gelmiş, standart istihdam biçimi azalırken, standart dışı istihdam biçimlerinde önemli bir artış yaşanmıştır. Çalışma koşullarında ise, kazanımlarda önemli bir gerileme olmuştur. Hemen hemen tüm ülkelerde reel ücretler gerilemiş, ücretlerin esnekleştirilmesi veya bireyselleştirilmesi hız kazanmıştır. Aynı şekilde, çalışma sürelerinin kısaltılması yerine esnekleştirilmesi tercih edilmeye başlanmıştır. İş organizasyonu yeni üretim sistemine uyumlu hale getirilmiştir. Bu arada sayısal (dışsal) esnekliği sağlamak amacıyla istihdam güvencesinde önemli gerilemeler yaşanmıştır. Ayrıca hemen tüm ülkelerde sosyal güvenlik sistemleri krize girmiş ve yeniden yapılandırılması gündeme gelmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After the stable periods (Golden Age) that had been lived postwar times of Second World War, in 1970's all economies of the world entered a new crisis.Almost in all countries the economic growth decreased, unemployment and inflation increased rapidly. The 1970's passed as a interval period within these problems. The period after 1980 was the term of searching ways to overcome the crisis. In this term, all of countries entered a restructring period. Firstly there was a change in the thought and policy of economy, neo-liberalism became popular again, privatization application were increased and the role of state was discussed. In the meantime, the magnificent developments in the information and communication technologies caused the globalization of production, trade and capital.The global competition increased and everything reformedin order to increase the competitive power. The developments which lived in economy in macro level caused the restructring of production system. The dominant production system of postwar period“Fordism”was replaced to“Post-Fordism”which depended on the basis of flexibility. These developments occured in the economy and in the structure of production impressed on the labour and working (employment) conditions in higher degrees. The considerable part of the labour is glided from industry sector to the service sector. The skill rank of labour is differentiated, and there's a new kind of polarization brought out in labour market. The flexible use of labour has come to the agenda, as the standart employment was decreasing, in the new forms of employment which is out of standart (special forms of employment) has lived a significant increases. In the working conditions, there has been a significant regression. Almost in all countries the real wages were retrograded, and wage flexibility and/or their individualizing has been accelerated. In the same manner, in stead of the reductions of the working time, it's flexibility was began to be prefered. Work organization has been made harmonious to the new system of production. Meanwhile, the provide the numerical flexibility, in the employment security, important regressions were lived. Nearly, in all countries social security systems were entered to the crisis and recoustruction has become popular.