Birinci basamak hizmetlerinde çocuk takibi ve tarama hizmetlerini etkileyen faktörler
Factors affecting child follow up and screeening in primary care services
  1. Tez No: 635542
  2. Yazar: AZİZE TİRYAKİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN HIDIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Hekimliği, Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Family Medicine, Public Health, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, İstanbul'un bir ilçesinde birinci basamak sağlık hizmetlerinde çocuk tarama, izlem pratiklerin ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesidir.Gereç Yöntem: Çalışma kesitsel olup, Mayıs-Temmuz 2019 tarihleri arasında aile hekimlerive aile sağlığı çalışanlarına yüz yüze görüşmeyle uygulanan,demografik bilgiler, çocuğun psikososyal gelişimini destekleme programı (ÇPGD), aile eğitimi ve danışmanlığı(AED), psikososyal risk faktörlerine yönelik tarama (PRFT), aile odaklı bütüncül sağlık sistemi yaklaşımı(AOBSY), gelişimsel tarama uygulama becerileri (GTUB)bölümlerini içeren bir anket ile toplanmıştır. AED, PRFT, AOBSY, GTUB bölümleri için skorhesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective:Purpose of this study is evaluation of child screening, monitoring practices and affecting factors in primary care services in a district of Istanbul.Material and methods:Cross-sectional studywas conducted with family physicians and health workers, between May and July 2019. Data was collected with a survey included questions about demographics, program for promoting child's psychosocial development (PPCPD), anticipatory guidance-family education (AGFE), assesment of family psychosocial risk factors (AFPR), family-oriented holistic approach (FOHA), developmental screening application skills (DSAS) applied by face-to-face interview. Performance score were calculated for AGFE, AFPR, FOHA, DSAS. Increase in score indicates high performance levels of each area.Results:In total 245 health care workers were participated, 75,5% was female (avgage:39,77±8,94), 48,2% were family physicians, 66,9% received training of PPCPD. Female physicianshad higher score of AGFE(p:0,000)andAFPR (p:0,009)than males. Participants who received training of PPCPDget higher scores from AGFEthan those did not (p:0,008). There was no difference inscores of other three parts according to whether they received the training or not. There is no difference between scores of each part according to geographical location, years in primary care practise, number of 0–6 year-old patients seen per week or in between family physicians and health workers.AGFE, AFPR, FOHA, DSAS scores were correlated each other (p:0,000).Conclusion:Participants who received training of PPCPDget significantly higher performance level only for AGFE than those who did not. AGFE, AFPR, FOHA, DSAS performance level were found to be correlated each other. Based on that findings, it could be recommended to give importance to improvements of PPCPDin the terms of AFPR, FOHA, DSAS to improve performance level of all.Key words: Child health, psychosocial development, primary care, child development, family medicine