Birinci basamak sağlık hizmetlerinde çalışan hemşirelerde çocuk sevme tutumları, mizah tarzları ve mesleğe ilişkin tutumlar ilişkisi
The relationship of child like attitudes, humor styles and attitudes related to profession in nurses working in first step health services
- Tez No: 697133
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER DOLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma Aile Sağlığı Merkezlerinde görevli hemşirelerde çocuk sevme tutumları ve mizah tarzlarının hemşirelik mesleğine ilişkin tutumlar ile ilişkisinin araştırılması amacı ile yapılmıştır. Bu kapsamda Barnett Çocuk Sevme Ölçeği, Mizah Tarzları Ölçeği ve Hemşirelik Mesleğine Yönelik Tutum ölçeği ile sosyo-demografik verilerden oluşan anket çalışması online ortamda hazırlanarak Mayıs-Haziran 2020 tarihleri arasında İstanbul Avrupa Yakası'nda mevcut Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapmakta olan toplam 550 hemşireye gönderilmiştir. Anket çalışması toplam 162 hemşire tarafından doldurulmuş olup, toplanan veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the relationship between child loving attitudes and humor styles and attitudes towards nursing profession of nurses working in Family Health Centers. In this context, an online questionnaire including the Barnett Child Loving Scale, Humor Styles Scale and Attitudes Towards Nursing Scale and socio-demographic data was sent to a total of 550 nurses currently working in Family Health Centers on the European Side of Istanbul between May and June 2020. The questionnaire was filled out by 162 nurses in total, and the collected data was analyzed using the SPSS 22.0 program. As a result, we found that both nurses' child loving attitudes and humor styles had a statistically significant effect on attitudes towards the nursing profession. In addition, as a result of the analysis made according to socio-demographic characteristics, we found that the attitude of child love differs according to marital status, but don't differ according to age, education status, number of children, duration of employment, and willingness to choose the profession. On the other hand, we found that humor styles of nurses differ according to age and marital status, but don't differ according to educational status, duration of working in the profession and willingness to choose the profession. Finally, we found tha attitude towards the nursing profession differs according to educational status and willingness to choose the profession, but don't differ accordint to age, number of children, marital status and duration of employment.