Deney tasarımı yaklaşımıyla, 8x8 zırhlı askeri taşıtın seyir dinamiği özelliklerinin optimizasyonu
Optimization of handling dynamics characteristics of an 8x8 armoured military vehicle by using design of experiments approach
  1. Tez No: 635562
  2. Yazar: AHMET ENGİN AVCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MURAT TOPAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, 8x8 zırhlı askeri taşıtın sürüş dinamiği modelleri oluşturulmuş ve gerçekleştirilen çeşitli simülasyonlar ile belirli parametrelerin araç dinamiği üzerindeki etkileri irdelenmiştir. Aracın çoklu cisimler dinamiği modeli, MSC Adams/Car ticari yazılımı ile 6 adet alt sistemin modellenmesi ve birleştirilmesi ile oluşturulmuştur. Modelleme sırasında, araç geometrisi, ağırlığı, ağırlık merkezi, atalet bilgileri, dingil mesafeleri, iz genişliği ve kinematik noktaları belirli olan çift salıncaklı bağımsız süspansiyon sistemi, yapılan karşılaştırmalı değerlendirmeler sonucu tasarım kriteri olarak kabul edilmiştir. Aracın 3 akstan dümenlemeli direksiyon sistemine ait kinematik noktaları, deney tasarımı yaklaşımı ile belirlenerek tasarım süreci ortaya çıkarılmıştır. Yapılan çeşitli simülasyonlar sonucu mekanik yay ve amortisör parametrelerinin araç üzerindeki etkisi de irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, driving dynamics models of 8x8 armored military vehicles were created and the effects of certain parameters on vehicle dynamics were investigated with various simulations. Multi-body dynamics model of the vehicle was created by modeling and combining 6 subsystems with MSC Adams/Car commercial software. During the modeling, double wishbone independent suspension system with specific vehicle geometry, weight, center of gravity, inertia information, wheelbase, track width and kinematic points has been accepted as design criterion. The kinematic points of the three axle steering system of the vehicle were determined by the experimental design approach and the design process was revealed. As a result of various simulations, the effect of mechanical spring and shock absorber parameters on the vehicle was also examined.