Examination of the performance change in companies, which use cloud computing system
  1. Tez No: 635564
  2. Yazar: MURAT AKYOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR TEVFİK KAPLANCALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada Bulut Bilişim sistemlerinin işletmelerin genel ve bilişim teknolojileri performansına olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini hizmet, imalat, ihracat/ithalat ve benzeri sektörlerde yer alan ve bulut bilişim sistemi kullanan ve kullanmayan işletmelerde çalışan personeller oluşturmaktadır. İşletmelerde aktif olarak çalışan personel görüşlerinin öğrenilmesi için veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Belirlenen işletmelerin çalışanlarına mail yolu ile ulaşılarak anket formu ulaştırılmış ve geri dönüşlerin yapılması sağlanmıştır. Katılımcıların ve bağlı bulundukları firmaların / işletmelerin özelliklerine ait dağılımlar frekans ve yüzde ile gösterilmiştir. Çalışmamızda performans ölçeklerinden alınan puanların normal dağılım gösterdiği sonucuna ulaşıldığından farklılaşma testlerinin yapılmasında parametrik testlerden bağımsız örneklemeler için t-testi ve tek yönlü varyans analizinin kullanılması uygun bulunmuştur. Tek yönlü varyans analizi sonucunda anlamlı çıkan değişkenlerdeki farklılaşan grupların tespitinde Tukey post hoc testi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular %95 güven aralığını dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak araştırmaya katılım gösteren firma / işletmelerin genel şirket performansları bulut bilişim sistemi kullanma durumlarına göre farklılaştığı, buna göre bulut bilişim sisteminin kullanıldığı işletmelerin genel performansının bulut bilişim sisteminin kullanılmadığı işletmelerden daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, examination of the effects of the cloud computing systems has been performed on general and information technology performances of the corporations. The research universe consists of workers in various positions in the corporations which use or do not use cloud computing systems, and exist in service, manufacturing, export/import and other sectors A questionnaire was used as a data collection tool to learn workers' opinions, who actively work in the corporations. The questionnaires were sent to the workers of the corporations via electronic mail and their feedback was provided. Participants' distributions and corporations' characteristics were shown with frequency and percentage. In our research, it is concluded that the scores obtained from the performance scales had a normal distribution, and it is found to use t-test and one-way analysis of variance from parametric tests for independent samples. Tukey post hoc test was used in the determination of the differentiating groups, which have meaningful value inferred from one-way analysis of test results. The findings obtained within the scope of this research were evaluated with 95% confidence interval. Consequently, it was reached a conclusion that the general performance of the corporations, which were participated the research, are diversifying whether their usage status of cloud computing system, and according to this, the general performance of the corporations which use cloud computing system are higher than those did not use it.