An assessment of teacher induction program for novice EFL teachers in Turkey
Türkiye'de uygulanan aday öğretmen yetiştirme programının aday İngilizce öğretmenleri bağlamında değerlendirilmesi
  1. Tez No: 635565
  2. Yazar: RABİA BÜŞRA ÇEMÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de devlet okullarına yeni atanmış olan aday öğretmenlere verilen aday öğretmen yetiştirme eğitiminin, İngilizce öğretmenleri açısından bir değerlendirmesini yapmaktır. Bu değerlendirmenin yapılabilmesi için, Türkiye'de aday öğretmenlere verilen aday öğretmen yetiştirme eğitiminin detaylı bir incelemesinin yapılması, eğitime katılan öğretmenlerin eğitimle ilgili görüş ve düşüncelerinin öğrenilmesi ve bu eğitimin aday öğretmenlerin ihtiyaçlarına nasıl daha iyi hitap edebileceğinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu araştırma, devlet okullarında çalışmakta olan, hali hazırda aday öğretmen yetiştirme eğitimi sürecinde olan veya bu süreci yakın bir zamanda tamamlamış olan İngilizce öğretmenleriyle gerçekleştirilmiştir. Çalışma dâhilinde 203 İngilizce öğretmeniyle bir anket çalışması yapılmıştır. Bu araştırma yürütülürken nitel kısım için dörtlü Likert ölçeğinden faydalanarak uygulanan bir anket çalışması kullanılmıştır. Bu anket çalışması Özonay (2003)'ün ilgili çalışmasından uyarlanmıştır. Elde edilen veriler daha önce yapılmış çalışmalarla paralellik göstermektedir. Çalışma sonucunda, aday öğretmenlerin uygulanmakta olan aday yetiştirme eğitimi konusunda çeşitli eleştirilerinin ve memnuniyetsizliklerinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca programın içeriği, program süreci, eğitmenler, danışman öğretmenler ve fiziksel şartlar gibi birçok açıdan eğitimi eleştirdikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims at assessing the teacher induction program implemented at state schools in Turkey from the point of EFL teachers' view. In order to make this assessment, a detailed examination of the candidate teacher training implemented on the novice teachers in Turkey was conducted; thoughts and perceptions of the teachers that attended to this program were interpreted and the possible answers to the question of how this program can address the needs of novice EFL teachers with a better strategy were tried to be identified. This study was implemented on novice EFL teachers who are still in the process of going through the induction program or have just completed it. A questionnaire was implemented on 203 EFL teachers. This research was conducted with a fourt-point Likert scale. This questionnaire was adapted from the research of Özonay (2003). The obtained data shows parallelism with prior research's data in the field. Findings of the research show that novice EFL teachers were majorly dissatisfied with the program and there were various areas they criticized it. Particularly, they criticized aspects like the length of the program, training instructors, mentor teachers, and physical conditions.