Borsa İstanbul'da işlem gören tekstil işletmelerinin finansal performans analizi üzerine bir uygulama
An application financial analysis of textile companies traded on Borsa İstanbul
  1. Tez No: 635604
  2. Yazar: ZEKERİYA EMRE YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AYAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, Borsa İstanbul (BİST)'da faaliyette bulunan tekstil sektöründe yer alan 20 işletmenin 2016,2017 ve 2018 yıllarını kapsayan 19 adet finansal oran kullanılarak bu işletmelerin finansal performansları analiz edilmiştir. Veriler Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan bilanço ve gelir tablolarından temin edilmiştir. Çalışmada AHP, TOPSIS, VIKOR ve BORDA yöntemleri kullanılmış olup, ana kriter ve alt kriter ağırlıklarının belirlenmesinde AHP, finansal performans analizi sıralamasında TOPSIS ve VIKOR yöntemleri kullanılmıştır ve sonuçların birleştirilmesinde ise BORDA yöntemi kullanılarak nihai sonuçlara ulaşılmıştır. Nihai sıralamalarda finansal performansı en iyi çıkan işletme 2016 yılı için YATAS, 2017 yılı için KORDS ve 2018 yılı için ise DESA şirketi çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the financial performances of 20 enterprises operating in Borsa Istanbul (BIST) were analyzed using 19 financial ratios covering the years 2016, 2017 and 2018. Data were obtained from balance sheet and income statements published on Public Disclosure Platform (PDP). In the study, AHP, TOPSIS, VIKOR and BORDA methods were used. To determine the main criteria and sub criteria weights, AHP, TOPSIS and VIKOR methods were used in the ranking of financial performance analysis and the results were obtained by using BORDA method. In the final rankings, the company with the best financial performance was found to be YATAS for 2016, KORDS for 2017 and DESA for 2018.