İşletmelerin hisse senedi getirilerinin ekonomik katma değer (EVA) ve piyasa katma değer (MVA) modelleri ile analiz edilmesi
Analyzing stock returns of companies with economic value added (EVA) and market value added (MVA) models
  1. Tez No: 982055
  2. Yazar: HALMYRAT ESENOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM ULUSAN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de Borsa İstanbul'da faaliyet gösteren tekstil ve hazır giyim sektöründeki halka açık işletmelerin hisse senedi getirileri ile Ekonomik Katma Değer (EVA) ve Piyasa Katma Değer (MVA) modelleri arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Değer bazlı performans ölçüm modelleri olan EVA ve MVA'nın, geleneksel finansal ölçütlere kıyasla işletmenin gerçek ekonomik performansını ve yatırımcı açısından değer yaratma kapasitesini daha doğru yansıttığı kabul edilmektedir. Bu doğrultuda araştırmanın amacı, söz konusu modellerin hisse senedi getirilerini açıklamadaki gücünü ölçmek ve yatırım kararlarında kullanılabilirliğini değerlendirmektir. Çalışmada, Borsa İstanbul'da işlem gören tekstil sektöründeki 10 şirketin (ATEKS, MNDRS, KORDSA, YUNSA, BOSSA, YATAŞ, KRTEK, DAGİ, DESA, ARSAN) 2019–2023 dönemine ait finansal verileri kullanılarak EVA ve MVA değerleri hesaplanmış; hisse senedi getirileri ile ilişkileri basit doğrusal regresyon yöntemleriyle test edilmiştir. Analiz sonuçları, 2019–2022 döneminde hem EVA hem MVA değişkenlerinin hisse getirilerini açıklama gücünün oldukça düşük olduğunu göstermiştir. Bu yıllarda elde edilen p-değerleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmamış, R² değerleri ise getirilerin çok küçük bir kısmının açıklanabildiğini göstermiştir. Bununla birlikte 2023 yılına ait regresyon sonuçlarında MVA'nın %59 oranında açıklayıcı güce sahip olduğu ve katsayının negatif yönlü olduğu görülmüştür. EVA değişkeni ise tüm yıllarda hisse getirilerini anlamlı şekilde açıklayamamıştır. Araştırmanın bulguları genel olarak, incelenen dönemde EVA ve MVA modellerinin tekstil sektöründe yatırımcı getirilerini tutarlı biçimde açıklayamadığını; yalnızca 2023 yılında MVA'nın anlamlı sonuç verdiğini ortaya koymaktadır. Bu sonuç, piyasa dinamiklerinin yıllara göre değişebileceğini ve değer bazlı performans göstergelerinin sektörel ve dönemsel koşullara duyarlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the relationship between stock returns and the value-based performance measures Economic Value Added (EVA) and Market Value Added (MVA) for publicly traded companies operating in the textile and apparel sector in Borsa Istanbul. EVA and MVA are considered to provide a more accurate representation of a firm's true economic performance and its value-creation capacity for investors compared to traditional accounting-based measures. Accordingly, the primary objective of this research is to evaluate the explanatory power of these models on stock returns and assess their usability in investment decision-making. In this study, EVA and MVA values were calculated using the financial data of ten textile companies (ATEKS, MNDRS, KORDSA, YUNSA, BOSSA, YATAŞ, KRTEK, DAGİ, DESA, ARSAN) for the period 2019–2023. The relationship between EVA, MVA, and stock returns was examined using simple linear regression models. The empirical findings indicate that both EVA and MVA had very limited explanatory power for stock returns between 2019 and 2022. During these years, the p-values were statistically insignificant, and the R² values showed that only a very small portion of the variations in returns could be explained. Regression analysis results revealed that MVA explained approximately 59% of the variation in stock returns, with a negative coefficient. EVA, on the other hand, did not show a statistically significant effect on stock returns in any year of the analysis. Overall, the findings suggest that EVA and MVA were not consistent predictors of stock returns in the textile sector during the examined period, except for the significant MVA effect observed in 2023. This outcome implies that market dynamics may vary across years and that value-based performance indicators are sensitive to sectoral and period-specific conditions.